O czym pamiętać, wybierając się w góry z dziećmi?
Niezapomniane wakacje, wyjątkowe ferie zimowe, pełne przygód oraz wspaniałych zabaw – chciałbyś zorganizować dziecku czas tak, aby mógł cieszyć się każdą chwilą? Postaw na wyjazd w góry, czyli aktywny wypoczynek, który pozwoli Twojej pociesze odkryć nowe zainteresowania. Zanim jednak wspólnie wybierzecie się w góry, warto wziąć pod uwagę kilka aspektów.
Jakie góry wybrać?
Jedni lubią góry, drudzy trochę mniej, jednakże prawie każdy zachwyci się wyjątkowym krajobrazem, jaki dominuje w górach. Zabierając ze sobą małych podróżników, warto jest wziąć pod uwagę wysiłek, jaki zamierzamy włożyć w chodzenie. Jeśli dziecko jest malutkie, należy pamiętać o ewentualnym jego noszeniu w nosidełku bądź możliwości spacerowania z nim w wózku. W Pieninach jest wiele krótkich szlaków, które idealnie nadadzą się do pokonywania terenu, włącznie z dziećmi. Także starsi nastolatkowie sprawnie poradzą sobie z pienińskimi, krętymi ścieżkami oraz bez problemu zdobędą górskie szczyty.
Odpowiedni szlak
Przed jakimkolwiek wyjściem w góry, warto jest zapoznać się ze szlakiem oraz zebrać o nim wszelkie informacje. Właściciele obiektów noclegowych posiadają taką wiedzę, dlatego można ich również poprosić o informacje, na pewno coś podpowiedzą. Dodatkowo, dane na temat szlaków są dostępne na stronach internetowych oraz w punktach informacji turystycznej.
Zanim ruszymy w góry, warto sprawdzić:
- czas przejścia trasy
- czas drogi powrotnej
- czy szlak jest oznakowany na całej długości?
- jaki teren obejmuje szlak, czy jest on bezpieczny dla dzieci i czy poradzą sobie one z jego przejściem?
- czy w czasie podroży można zaopatrzyć się w wodę oraz spożyć posiłek?
Jak widać, zaplanowanie trasy podróży z dziećmi po górskich stokach jest bardzo ważne. Inne trasy wybiera się, jeśli będziemy chodzić z nastolatkami, a inne, gdy z 6-letnim dzieckiem.
Wybierająć szlak, można skorzystać z mapy szlaków turystycznych.
Wybór miejsca noclegowego w górach
Pobyt w ośrodku noclegowym lub hotelu powinien zawsze być uznany za w pełni udany. Co ważne, nocleg w górach warto jest rezerwować znacznie szybciej, nawet kilka tygodni przed przyjazdem.
Wybierając się z dziećmi, warto wybrać taki obiekt noclegowy, który:
- będzie otwarty na przyjmowanie rodzin ze swoimi pociechami
- będzie posiadał udogodnienia dla dzieci np. możliwość spędzenia czasu na zabawie. Dzięki temu, dzieci szybko zapoznają się ze swoimi rówieśnikami
- ma sprawne ogrzewanie, zarówno latem, jak i zimą. Trzeba pamiętać, że latem noce bywają chłodne, dlatego należy zapytać o tę informację.
- Serwuje regionalne potrawy. Dlaczego jest to ważne? Otóż góry to nietypowe otoczenie dla dzieci, miejsce, do którego na pewno będziecie wielokrotnie powracać. Nowe potrawy wzbudzą dużą ciekawość i znając życie, zapewne bardzo posmakują J
- Położenie ośrodka noclegowego. Warto jest wybrać takie miejsce na spanie, które nie jest przytłoczone hałasem, lecz zlokalizowane w cichym i spokojnym miejscu, bezpiecznym również dla dzieci. Z ośrodka noclegowego powinno mieć się możliwość łatwego wyjścia na spacer, a tym samym przyjemnego spędzenia czasu z rodziną w komplecie. Liczy się zatem spokojne, ciche otoczenie.
- Komfort pomieszczeń – tu warto wziąć pod uwagę m.in. wyposażenie pomieszczenia noclegowego.
Właściwa odzież i obuwie
Ponieważ górskie ścieżki mogą być wyboiste, należy zaopatrzyć się w wygodne obuwie, zwłaszcza takie, które ma twardą podeszwę. Ponadto, obuwie powinno być sznurowane i chronić kostkę przed urazami, a także być wykonane z lekkiego, lecz bardzo wytrzymałego materiału. Dzięki temu, wędrówka po górach stanie się przyjemniejsza i łatwiejsza.
Ubranie
Pogoda w górach bywa różnorodna, w przeciągu paru chwil zamiast słonecznej pogody mogą pojawić się opady, zwłaszcza jeśli znajdujemy się w wyższych partiach gór. Zanim wybierzemy się w podróż, warto zatem sprawdzić pogodę na cały dzień, aby być pewnym, że nic nas nie zaskoczy. Ponadto, dzieci zawsze „jakimś cudem”, albo się ubrudzą, albo zmoczą odzież w napotkanym strumieniu czy kałuży, dlatego na zapas poleca zabrać się koszulkę i skarpetki.
Prowiant
Jak to się mówi (i tak również jest), górskie powietrze wzmaga apetyt. Z tego też powodu, każda podróż z dziećmi w góry powinna uwzględniać również prowiant, w tym niezbędną ilość wody oraz jedzenie. Energię może dostarczyć także czekolada, która jest tradycyjnym, górskim przysmakiem, dodającym wzmocnienia podczas wędrówki.
Przydatne materiały
Wyprawa w góry wymaga wzięcia ze sobą kilku cennych materiałów, pomocnych akcesoriów i produktów. Należy do nich m.in.:
- papierowa, aktualna mapa, przewodnik
- świeżo naładowany telefon komórkowy, z zapisanym nr GOPR oraz do właścicieli ośrodka noclegowego, w którym się zatrzymaliśmy
- prowiant, zwłaszcza duża ilość wody – może być także herbata w termosie
- osłona przeciwdeszczowa
- nieprzemakalne plecaki
- latarka
- coś do siedzenia np. worek
- jeśli mamy małe dzieci – konieczne jest nosidełko bądź wózek