Zimowy weekend w Pieninach — jak go zaplanować?
Marzy Ci się aktywny weekendowy wypoczynek w bajkowej scenerii, pośród puszystego śniegu? W takim razie musisz odwiedzić Pieniny zimą! W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zorganizować zimowy wyjazd w góry oraz o czym pamiętać, jeśli wybieramy się w Pieniny zimą z dzieckiem. Zapraszamy do lektury!
Pieniny zimą — dlaczego warto?
Zima w górach to doskonały pomysł dla miłośników bajecznych krajobrazów, wielbicieli sportów zimowych i osób, które cenią sobie przytulną atmosferę schronisk górskich o tej porze roku.
Dlaczego warto wybrać się w Pieniny zimą? Oto kilka powodów:
- górskie pejzaże z oszronionymi drzewami i ośnieżonymi szczytami nabierają zimą niezwykłego uroku;
- szlaki turystyczne, które są tak licznie uczęszczane w sezonie letnim, zimą są bardziej opustoszałe, ciche i spokojne, nawet w weekendy;
- zimą na szlakach i w pienińskich schroniskach można poznać bardzo ciekawych ludzi, którzy kochają góry tak jak my i są dobrze przygotowani na zimowe wyprawy górskie;
- zimą w górach można uprawiać narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, snowboarding, łyżwiarstwo, jazdę na sankach, trekking… Dostępnych jest wiele różnych aktywności na świeżym powietrzu, które możemy dopasować do własnych preferencji.
Zima w górach — jak zaplanować wyjazd?
Przygotowania do spędzenia zimy w Pieninach warto rozpocząć od wyboru terminu. Jeśli zależy nam na ciszy i spokoju, lepiej unikajmy popularnych dat, takich jak np. długi weekend, który przypada na Trzech Króli, weekend bożonarodzeniowy oraz weekendy w czasie ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024. Gdy już mamy termin, kolejny krok to rezerwacja zakwaterowania. W schronisku PTTK Trzy Korony oferujemy wiele różnych pakietów, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie. Zapraszamy do rezerwowania pobytów z wyżywieniem, wtedy nie trzeba się nawet zastanawiać, jaki prowiant w góry zimą zabrać ze sobą.
Pamiętajmy o odpowiednim wyposażeniu w góry zimą. Jeśli zależy nam na uprawianiu sportów zimowych, konieczne będzie skompletowanie sprzętu dla wszystkich uczestników wyjazdu. W przypadku, gdy czegoś brakuje, zawsze można skorzystać z oferty górskich wypożyczalni. Warto upewnić się także, że każdy ma odpowiednie ubranie w góry zimą, dostosowane do warunków pogodowych. Obowiązkowo należy spakować: zimową kurtkę z dobrą izolacją termiczną, wodoodporne i ciepłe spodnie, bieliznę termoaktywną, skarpety zimowe, buty trekkingowe zimowe oraz rękawiczki i nakrycie głowy, np. w postaci wielofunkcyjnej chusty typu buff.
Ostatni aspekt planowania wyjazdu w zimowe Pieniny na weekend to uwzględnienie także innych atrakcji niż tylko sporty zimowe czy trekking górskimi szlakami. Wyjazd warto zaplanować tak, aby któregoś dnia udało się odwiedzić kompleksy termalne, np. termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Relaks w ciepłej wodzie z widokami na góry zapewni szybką regenerację po aktywnościach fizycznych. A jeśli wybieramy się w Pieniny zimą z dzieckiem, atrakcyjną formą spędzenia czasu dla malucha będzie z pewnością wieczorny kulig z pochodniami.
A jeśli mamy do dyspozycji więcej dni niż tylko weekend, warto zorganizować pobyt czasowo tak, aby udało się zwiedzić także najpopularniejsze atrakcje turystyczne, np. zamki położone nad Jeziorem Czorsztyńskim lub Czerwony Klasztor. Wielu z czytelników pewnie przyzna, że nie ma nic bardziej klimatycznego niż spędzać zimowy wieczór w górach, przy dźwiękach gitary, drewnianym kominku i grzanym winie. Takie dogodności oferuje zimą w Pieninach wiele obiektów noclegowych i je też warto wziąć je pod uwagę podczas planowania wyjazdu w góry zimą.
Zima w Pieninach — propozycje szlaków
W sytuacji, gdy nie należymy do fanów sportów zimowych, także możemy odwiedzić Pieniny zimą. W tutejszych górach nie brakuje łatwych i urokliwych szlaków turystycznych, które są dostępne przez cały rok (oczywiście pod warunkiem, że mamy dobre buty trekkingowe i wyposażenie typu nakładki antypoślizgowe lub raczki). Należą do nich np. szlaki ze schroniska PTTK Trzy Korony:
- do Czerwonego Klasztoru (około 2,2 km w jedną stronę);
- do Przełęczy Szopka i dalej na szczyt Trzy Korony (około 2,9 km w jedną stronę);
- przez Trzy Korony do Zamkowej Góry i Zamku Pieniny (około 2,7 km w jedną stronę).
Wielbicielom dłuższych wycieczek w górach zimą polecamy także szlaki prowadzące ze schroniska PTTK Trzy Korony do Przełęczy Trzy Kopce (około 4,2 km w jedną stronę) oraz Czorsztyna i malowniczo położonego zamku Czorsztyn (około 10,1 km pieszo).
O czym pamiętać, jeśli wybieramy się w Pieniny zimą z dzieckiem?
Na koniec kilka słów o planowaniu zimowego weekendu w Pieninach z dzieckiem. Należy się przygotować na trudniejsze niż w mieście warunki pogodowe i zapewnić dziecku:
- bieliznę termiczną;
- coś ciepłego do zjedzenia i wypicia na szlaku (możemy zapakować termos lub zaplanować wycieczkę tak, aby skorzystać z ciepłego posiłku w schronisku górskim);
- kosmetyki ochronne (barierowe kremy ochronne z filtrami przeznaczone specjalnie na zimę);
- ubiór warstwowy;
- zapasowe komplety niektórych ubrań na zmianę na wypadek ich przemoczenia (np. drugą czapkę, rękawiczki i spodnie).
Gdy zadbamy o wszystkie kwestie związane z bezpieczeństwem i komfortem cieplnym, weekendowy pobyt zimą w górach z dziećmi dostarczy wspaniałej frajdy całej rodzinie.