Zamek Pieniński – jak się tam dostać? Co warto zobaczyć?
Zamek Pieniński – jak się tam dostać? Co warto zobaczyć?
Pienińskie Zamki to nie tylko Dunajec w Niedzicy, Czorsztyn czy też słowackie Stara Lubovna oraz Kieżmark. Na niebieskim szlaku turystycznym prowadzącym na Trzy Korony można napotkać także bardzo ciekawe ruiny warowni, o której pisał już w swoich kronikach Jan Długosz. Jaka historia się z nimi wiąże? Co warto wiedzieć o tym miejscu i jak się do niego dostać? Przekonajcie się sami!
Zamek Pieniński – historia i ciekawostki związane z ruinami
Zamek Pieniński, którego ruiny można podziwiać podczas wędrówki szlakiem na Trzy Korony, jest datowany według części źródeł na XII-XIII wiek, natomiast inne mówią o tym, że jest to budowla XV-wieczna. Zgodnie z kronikami Jana Długosza pomysłodawczynią budowy twierdzy była żona Bolesława Wstydliwego, św. Kinga. W 1287 roku warownia miała posłużyć jej za schronienie przed wojskami tatarskimi, natomiast w późniejszych latach przestała być używana i uległa zniszczeniu podczas licznych najazdów krzyżackich i husyckich.
To właśnie na terenie Zamku w Pieninach narodziła się legenda o cudownej mgle. Zgodnie z nią św. Kinga schroniła się w fortecy przed Tatarami, lecz okrutny tatarski wódz dowiedział się o tym i ruszył ku warowni z zamiarem jej pojmania. Szturm napotkał się z deszczem strzał, jednak to nie było go w stanie powstrzymać. Ratunek przyniosła modlitwa św. Kingi, dzięki której zamek przysłoniła gęsta mgła. Oślepieni nią Tatarzy porzucili swoje plany i uciekli w popłochu, natomiast władczyni powróciła w spokoju do klasztoru w Starym Sączu.
Legenda o św. Kindze jest powtarzana po dziś dzień, mimo że zaprzeczają jej badania archeologiczne przeprowadzone przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgodnie z nimi Zamek Pieniński powstał dopiero w XV wieku, w czasie gdy węgierski król Maciej Korwin atakował ziemie polskie. Wiadomo także, że w latach XX wieku budynek został zniszczony przez pożar, natomiast prawdziwa historia twierdzy sprzed tego okresu pozostaje nadal tajemnicą.
Jak się dostać na Zamek Pieniński?
Zamek Pieniński znajduje się na niebieskim szlaku biegnącym od Polany Wyrobek na szczyt Trzy Korony. Wędrówkę do tego miejsca można zacząć z Krościenka nad Dunajcem lub schronisk PTTK „Orlica” albo „Trzy Korony”. Najkrótszy jest ostatni z wymienionych szlaków. Trasa liczy niecałe 3 kilometry i można ją przejść w około 1,5 godziny, natomiast jeśli wliczyć w to odwiedziny na Trzech Koronach, należy się przygotować na niemal 4-kilometrową wędrówkę, która potrwa blisko 2 godzin.
Inna opcja dotarcia do ruin Zamku Pienińskiego to rozpoczęcie wycieczki w Krościenku nad Dunajcem, a następnie wspinanie się 322 metry do góry żółtym szlakiem do Polany Wyrobek. Stamtąd do pozostałości twierdzy jest już tylko 25 minut marszem. Cała trasa liczy niewiele ponad 4 kilometry w jedną stronę, natomiast jej przejście, licząc z postojami, powinno zająć około 2 godzin. Powrót można zaplanować tą samą drogą, przez Trzy Korony do Schroniska PTTK „Trzy Korony” lub przez Sokolicę do Schroniska PTTK „Orlica”.
Trzecia trasa spacerowa do Zamku w Pieninach prowadzi ze Schroniska PTTK „Orlica”. To najdłuższa, ale i najciekawsza z wymienionych opcji, ponieważ szlak wymaga przeprawienia się łodzią przez Dunajec oraz prowadzi przez słynną Sokolicę. Przejście prawie 7 kilometrów zajmie około 3 godzin, natomiast jako drogę powrotną można wybrać zejście na nocleg do Krościenka lub podążyć w zupełnie odwrotnym kierunku – do Schroniska PTTK „Trzy Korony”.
Zamek Pieniński – informacje dla zwiedzających
Ruiny Zamku Pienińskiego to atrakcja bezpłatna, można je zwiedzać za darmo. W dobrym stanie zachował się mur obronny o grubości dochodzącej do 180 centymetrów, fragmenty zabudowań oraz ocembrowana cysterna służąca do przechowywania wody. Drewniane konstrukcje twierdzy nie przetrwały natomiast próby czasu. Tuż obok pozostałości warowni znajduje się Grota Świętej Kingi, w której umieszczono figurę władczyni. Uroczyste poświęcenie jaskini miało miejsce podczas nabożeństwa w 1904 roku.
Ruiny Zamku Pienińskiego – inne atrakcje w okolicy
Wybierając się do Zamku Pienińskiego, warto zaplanować czas także na zwiedzanie innych okolicznych atrakcji. Miejscami, które w szczególności trzeba zobaczyć, są Trzy Korony i Sokolica. Na uwagę zasługują także turystyczne miejscowości Szczawnica oraz Krościenko nad Dunajcem. Tymczasem osoby o lepszej kondycji mogą się pokusić o długie spacery ku Słowacji i miejscowości Czerwony Klasztor znanej z najsłynniejszej budowli sakralnej w Pieninach.
Jak widać, Dunajec w Niedzicy, twierdza w Czorsztynie czy też Kieżmark albo Stara Lubovna na Słowacji to niejedyne ciekawe zamki w Pieninach. Miłośników średniowiecznych legend z pewnością zainteresują także ruiny Zamku Pienińskiego, warowni, w której schroniła się w XIII wieku św. Kinga. Warto zobaczyć pozostałości tej twierdzy oraz zapoznać się z jej ciekawą historią przy okazji wyprawy na okoliczne szczyty — Sokolicę oraz Trzy Korony.