Z Czorsztyna na Trzy Korony — opis szlaku i wskazówki dla turystów
Trzy Korony to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Pieninach i zarazem atrakcyjny cel wycieczek turystycznych. Jak wejść na Trzy Korony? W dzisiejszym artykule przedstawiamy szlak prowadzący z Czorsztyna na Trzy Korony. Podpowiadamy także, która z możliwych tras na szczyt należy do najłagodniejszych. Zapraszamy do lektury wszystkich, którzy planują w niedługim czasie odwiedzić nasze piękne Pieniny.
Trzy Korony — co to za szczyt?
Trzy Korony to popularny szczyt, który znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego, w otoczeniu malowniczych wąwozów, lasów i rzeki Dunajec. Nazwa góry wznoszącej się na wysokość 982 metrów n.p.m. nawiązuje do jej charakterystycznych wierzchołków, które przypominają w wyglądzie 3 korony. Na szczycie znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać piękne panoramy Pienin, natomiast na stokach zlokalizowane są ruiny zamku pienińskiego, który pełnił ważne funkcje obronne w epoce Średniowiecza.
Jak wejść na Trzy Korony?
Wejście na Trzy Korony jest możliwe z wielu różnych miejscowości. Wędrówkę można zacząć w:
- Czorsztynie;
- Krościenku nad Dunajcem;
- Leśnicy;
- Sromowcach Wyżnych;
- Sromowcach Niżnych;
- Szczawnicy.
W dzisiejszym artykule skupiamy się na szlaku na Trzy Korony z miejscowości Czorsztyn położonej tuż przy brzegu Jeziora Czorsztyńskiego. Taki wariant trasy chętnie wybierają osoby, które chcą połączyć chodzenie po górach ze zwiedzaniem zamków Niedzica i Czorsztyn.
Szlak z Czorsztyna na Trzy Korony — co warto o nim wiedzieć?
Trasa na Trzy Korony z Czorsztyna jest dość długa, ale na początkowym etapie bardzo płaska. Szlak na Trzy Korony przez malownicze przełęcze Osice, Trzy Kopce oraz Szopka liczy prawie 8 kilometrów, jego przejście w jedną stronę nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Suma podejść wynosi 492 metrów, natomiast zejść - 162 metry. Najwyższym punktem na trasie jest Pod Trzema Koronami (999 metrów n.p.m.). Stamtąd na szczyt jest już tylko kilka minut.
Obowiązkowym miejscem na postój na trasie z Czorsztyna na Trzy Korony jest Polana Majerz, z której rozciągają się piękne widoki na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie. W znajdującej się tam bacówce można się zaopatrzyć w świeże oscypki. Ten szlak na Trzy Korony jest rzadziej uczęszczany i raczej nie spotkamy na nim tłumów. Dalsza część trasy prowadzi przez gęsty las i liczne niewielkie polany, aż do Przełęczy Szopka pod Trzema Koronami. Niestety, z racji tego, że znajdujemy się na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego, nie można tutaj spacerować z psem.
Jaka jest najłagodniejsza trasa na Trzy Korony?
Jeśli planujemy Trzy Korony z dzieckiem, warto dobrać trasę tak, aby jej przemierzenie nie sprawiło trudności młodemu turyście. Poza szlakiem z Czorsztyna bardzo łagodna jest także trasa prowadząca ze Sromowców Niżnych, przez Schronisko PTTK Trzy Korony, Szopczański Potok i Wąwóz Szopczański. Jej przejście zajmie około 2 godzin, w zależności od tego, gdzie na dole zostawimy samochód.
Wspomniany Wąwóz Szopczański to dość ciekawe miejsce na szlaku na Trzy Korony. Kanion położony jest pomiędzy Trzema Koronami i Podskalną Górą (Cieplicą), a jego dnem przepływa Szopczański Potok. Możemy w nim podziwiać niezwykłe skały i żleby, znajdują się tutaj także ukryte skarby przyrody — niewielki wodospad oraz jaskinie. Z wąwozu wychodzi się wprost na Przełęcz Szopkę — stamtąd mamy już tylko około 40 godzin marszu na szczyt.
Schronisko PTTK Trzy Korony — planując wyjazd, warto się tutaj zatrzymać
Co jeszcze warto zobaczyć po drodze na Trzy Korony? Szlak z Sromowce Niżne stwarza okazję do zatrzymania się przy pawilonie edukacyjnym Pienińskiego Parku Narodowego. Znajdują się tam liczne wystawy zapoznające turystów z przyrodą Pienin i sposobami jej ochrony oraz historią i tradycjami pienińskimi. Kolejne miejsce idealne na postój na trasie to schronisko PTTK Trzy Korony. Zapraszamy na herbatę, kawę, coś słodkiego lub pyszny obiad w naszej restauracji, serwującej potrawy kuchni pienińskiej i polskiej.
Osoby, którym zależy na najłagodniejszej trasie na Trzy Korony zapraszamy także do rezerwowania noclegów. Można się do nas wspiąć z miejscowości Sromowce Niżne w 20 minut, możliwy jest również dojazd samochodem (dysponujemy wygodnym parkingiem dla gości). Dysponujemy 50 miejscami noclegowymi w 17 pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z łazienkami. Ze schroniska dostaniemy się w niecałą godzinę i 40 minut na Trzy Korony, szlakiem żółtym przez Wąwóz Szopczański. Następnie polecamy zejście przez Kosarzyska i zielonym szlakiem, z powrotem do schroniska.
A jeśli chcemy połączyć wędrówkę na Trzy Korony ze szlakiem na Sokolicę, możemy wyruszyć ze schroniska PTTK Orlica, usytuowanego w miejscowości Szczawnica. Trasa w jedną stronę liczy niecałe 7 kilometrów, oferuje ona dodatkową atrakcję w postaci przeprawienia się łodzią przez Dunajec. Przewóz jest dostępny od 15 kwietnia do 31 października. Od 1 listopada do 14 kwietnia wejście na szczyt jest możliwe jedynie szlakiem z Krościenka nad Dunajcem, Czorsztyna oraz Sromowców Wyżnych lub Niżnych.