Wodospady w Pieninach — które warto zobaczyć?
Wodospady w Pieninach nie są tak duże jak te tatrzańskie, ale mimo to warto je zobaczyć. W szczególności w upalny dzień wizyta pod wodospadem przyniesie trochę ochłody i przywróci siły do dalszego wędrowania. W dzisiejszym artykule przedstawiamy wodospady w Polsce, które można odwiedzić przy okazji wyprawy na Trzy Korony, Sokolicę czy też Wysoką.
Wodospady w Pieninach - gdzie je znajdziemy?
Wodospady w Pieninach znajdziemy w dwóch miejscach, mianowicie:
- w uzdrowiskowej miejscowości Szczawnicy. Wyprawę na wodospad można połączyć ze zwiedzaniem Szczawnicy, wycieczką na Bryjarkę i Bereśnik lub wjazdem kolejką na Palenicę i Szafranówkę;
- we wsi położonej na Spiszu o nazwie Kacwin. Wycieczkę na wodospad można zorganizować przy okazji wyprawy na Krzyżową Górę, Żar (Branisko) lub zwiedzaniem Niedzicy i położonego nad Jeziorem Czorsztyńskim zamku.
Atrakcje Pienin - wodospad Zaskalnik
Wśród atrakcji Pienin wartych odwiedzenia często wymieniany jest uroczy wodospad Zaskalnik (zdjęcie powyżej, autor: Happa, CC BY 3.0, Wikimedia Commons). Szlak na wodospad, który znajduje się pomiędzy szczytami Bereśnik i Wysoka prowadzi ze Szczawnicy. W rzeczywistości jednak kaskada przynależy do Sopotnickiego Potoku i Beskidu Sądeckiego, a nie Pienin.
Spacer z centrum Szczawnicy niebieskim szlakiem do wodospadu Zaskalnik zajmie około godziny. Na miejscu nie są pobierane żadne opłaty, możemy odpocząć pod wiatą, zejść na dół wodospadu i zamoczyć nogi w chłodnej wodzie (uwaga na strome zejście!), zrobić zdjęcia, posiedzieć przy pikniku lub skorzystać z oferty gastronomicznej pobliskiego zajazdu. Powrót można zaplanować tą samą trasą albo przez Bryjarkę i Bereśnik. Możemy także ruszyć dalej niebieskim szlakiem - doprowadzi on nas aż do Przehyby i tamtejszego schroniska górskiego.
Jeśli chodzi o dojazd samochodem do wodospadu w Pieninach, jest on pozbawiony utrudnień. Gdy nie dysponujemy dużą ilością czasu, możemy dojechać drogą asfaltową aż pod sam wodospad i zostawić samochód na bezpłatnym parkingu. Trasę spacerową pokonamy także bez problemu wózkiem dziecięcym. W zależności od pory dnia i miesiąca miejsce to jest ciche i spokojne lub pełne turystów, zależy jak trafimy.
Atrakcje w Pieninach - wodospady w miejscowości Kacwin
W miejscowości Kacwin, położonej na Spiszu w województwie małopolskim także znajdziemy pienińskich przedstawicieli wodospadów w Polsce. Mowa o wodospadzie Pod Mynaszką oraz wodospadzie Kacwin (inna nazwa to Pod Upłazem). Wodospad pod Mynaszką znajduje się praktycznie w centrum Kacwina, z ulicy Świętej Anny czy też parkingu dojdziemy do niego w mniej niż 5 minut. Kaskada jest nazywana przez miejscową ludność bardzo różnorodnie, można spotkać się z nazwami takimi jak Młynarska Bania czy Mynarzko Bania.
Jeśli chodzi o wodospady w Pieninach, Pod Mynaszką zasłynął jako największy naturalny wodospad na Pogórzu Spiskim. Niestety dostęp do kaskady jest znacznie utrudniony - po obydwu stronach rzeki znajdują się strome skarpy, a dodatkowo działka, na której znajduje się wodospad jest własnością prywatną.
Drugi wodospad w Pieninach zlokalizowany w miejscowości Kacwin, o tej samej nazwie, a także określany jako Pod Upłazem, znajdziemy bliżej granicy polsko-słowackiej. Spacer do tego miejsca z centrum Kacwina zajmie około 50 minut, bardziej dociekliwi turyści mogą wybrać się jeszcze dalej, ponieważ po stronie słowackiej, zaledwie kilka minut od tego miejsca znajduje się także Frankovský vodopád. Zwiedzanie obu wodospadów jest bezpłatne, droga, która do nich prowadzi jest pieszo-rowerowa, zatem pokonanie jej z wózkiem dziecięcym nie powinno sprawić problemów.
Czy wodospady w Pieninach są duże?
Wodospady w Pieninach są urokliwe, ale daleko im do potężnych kaskad, jakie można zwiedzać w krajach takich jak Szkocja czy Islandia. Wodospad Zaskalnik po większych opadach deszczu potrafi osiągnąć wysokość wynoszącą około 5 metrów, tymczasem wodospad Pod Mynaszką jest wysoki na około 7 metrów, a szeroki na około 10 metrów. Mimo to warto zobaczyć te kaskady, by mieć świadomość, jak urocze wodospady w Polsce można zwiedzić przy okazji pobytu w górach.
Jaki jest najwyższy wodospad w Polsce?
Na koniec trochę statystyk dla czytelników zainteresowanych wodospadami w Polsce. Podczas gdy Zaskalnik czy Pod Mynaszką sięgają do kilku metrów, królowa polskich wodospadów, Siklawa, ma około 65-70 metrów wysokości. Najwyższy wodospad w Polsce rozdziela Dolinę Roztoki i Dolinę Pięciu Stawów, wycieczkę do kaskady warto połączyć z pobytem w pobliskim schronisku górskim.
Drugi największy wodospad w Polsce to położony w Karkonoszach Wodospad Kamieńczyka. Kaskada jest 3-poziomowa i wznosi się na wysokość 27 metrów. Wycieczkę do wodospadu możemy połączyć z trasą ze Szklarskiej Poręby do pobliskiego schroniska górskiego. Spacer po Karkonoszach możemy wydłużyć i dojść aż do Hali Szrenickiej, a później Szrenicy. Tam możemy zatrzymać się na nocleg lub zjechać na dół koleją linową.
Fot. Happa, CC BY 3.0, Wikimedia Commons