Wieża widokowa w Krynicy-Zdroju – atrakcja na skalę europejską
Krynicę Zdrój kojarzymy z sanatoriami, wodami leczniczymi i pięknymi widokami, które mają okazję podziwiać nie tylko kuracjusze, ale również licznie przybywający w te okolice turyści. Wkrótce do miłych wspomnień z Krynicy oraz punktów do odwiedzenia na mapie w tej okolicy dołączy wieża widokowa. Co wiemy na jej temat? Dlaczego warto ją odwiedzić?
Wieża w Krynicy – co warto wiedzieć?
Wieża widokowa w Krynicy Zdroju, to wyjątkowa konstrukcja umiejscowiona w lasach Jaworzyny Krynickiej. Stanowi zwieńczenie szczytu stacji narciarskiej Słotwiny Arena, wznoszącej się na 896 m n.p.m. Jej wysokość wynosi 49,5 m i dostać się do niej można specjalną ścieżką drewnianą o długości nieco powyżej 1 kilometra, umiejscowioną w koronach drzew. Na sam szczyt wieży można wjechać specjalną, nowoczesną kolejką, jednak o wiele przyjemniej jest zdecydować się na spacer – widoki zdecydowanie zrekompensują nam wysiłek. Zwłaszcza, że spacerowi towarzyszy zapach lasu i relaksujący śpiew ptaków. Wizyta na wieży widokowej w Krynicy może być doskonałym celem wycieczki rodzinnej. Plansze edukacyjne na trasie, to świetna lekcja historii i geografii regionu, z której skorzysta cała rodzina.
Wieża widokowa w Krynicy Zdroju unikalnym projektem na skalę europejską
Rozwiązania technologiczne zastosowane przy projektowaniu i budowie wieży oraz prowadzącej do niej drewnianej ścieżki, są wyjątkowe i unikalne w skali całego kontynentu. Ścieżka wspiera się na 18 wieżach i 87 słupach. Całość jest wykonana z trwałego i zapewniającego wysokie walory estetyczne drewna robinii akacjowej, znanej szerzej jako akacja. Możemy być dumni, że podobna atrakcja powstała właśnie w Polsce, w jednym z najpiękniejszych miejsc widokowych na południu. Z pewnością miejsce to będzie jedną z największych atrakcji regionu i tematem przewodnim tysięcy przepięknych fotografii.
Wieża widokowa w Krynicy – doskonałe miejsce na romantyczne oświadczyny
Nietrudno sobie wyobrazić, że już w niedalekiej przyszłości wieża widokowa stanie się nie tylko celem wycieczek rodzinnych, ale też areną tak wyjątkowych wydarzeń, jak oświadczyny. Czyż można sobie wyobrazić lepsze miejsce na to jedno z najważniejszych pytań w życiu? Zwłaszcza, gdy w grę wchodzi los dwojga miłośników przyrody i wspaniałych krajobrazów okolic Krynicy Zdroju.
Atrakcja przyjazna niepełnosprawnym
Na wieżę będą mogły dostać się również osoby niepełnosprawne i rodzice z maleństwami w wózkach. Dodatkowo, podnosi to walory tej atrakcji i sprzyja turystycznej aktywności osób o zmniejszonej sprawności ruchowej i rodzin z małymi dziećmi.
Wieże widokowe w Polsce
Wprawdzie wieża w Krynicy Zdroju to obiekt wyjątkowy pod względem wielkości i sposobu konstrukcji, ale nie jest to jedyna wieża widokowa w Polsce. Istnieje wiele obiektów, które przyciągają turystów pięknym widokiem ze szczytu.
Jednym z nich jest metalowa wieża widokowa umieszczona na szczycie góry Rowokół, w Słowińskim Parku Narodowym. Z jej szczytu rozciągają się niezapomniane widoki na morze, na wędrujące wydmy, a także na Gardno i Łebsko – wielkie jeziora przybrzeżne.
Piękne widoki można podziwiać również z wieży na Kalenicy w Górach Sowich. Obiekt został zamontowany w 1933 roku i jest konstrukcją metalową. Z jego szczytu podziwiać można panoramę parku krajobrazowego Gór Sowich.
Wieżą z platformą widokową jest zwieńczona również Barania Góra w Beskidzie Śląskim. Ta stalowa konstrukcja, umieszczona na najwyższym szczycie polskiej części Śląska Cieszyńskiego, umożliwia podziwianie panoramy Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląsko-Morawskiego, Małej Fatry i Beskidu Małego.
Beskid Wyspowy, to wiele platform umieszczonych na dość znacznie oddalonych od siebie szczytach, które są przeważnie dość gęsto zalesione i platformy stanowią w wielu przypadkach jedyną możliwość podziwiania panoramy Beskidu i nie tylko. Mogielnica – najwyższy szczyt pasma, należący do Korony Gór Polski – mieści platformę, z której podziwiać można Beskid Sądecki, Pieniny i Gorce.
Wieża widokowa w Krynicy – dlaczego jest wyjątkowa?
Wieże i platformy widokowe nie są rzadkością. Są jednak zwykle prostymi konstrukcjami, wykonanymi z metalu. Wieża w Krynicy, wraz z prowadzącą do niej kładką, jest wykonana z twardego drewna akacjowego. Dzięki temu stanowi obiekt bardziej przyjazny naturze, doskonale komponujący się z koronami drzew, wśród których biegnie ścieżka. Zastosowane w jej przypadku rozwiązania konstrukcyjne są unikalne w skali Europy i świata. Komponując się z otoczeniem nie szpeci krajobrazu, o co niestety łatwo w przypadku obiektów zbudowanych przez człowieka w tak pięknym, naturalnym otoczeniu.
Obiekt można odwiedzać przez cały rok. Wraz z funkcjonującą w okolicy infrastrukturą turystyczną stanowi doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Z uwagi na plansze i instalacje edukacyjne, jest też idealnym celem wycieczek szkolnych. Z pobytu na wieży widokowej w Krynicy Zdroju, uczniowie wyniosą nie tylko piękne wspomnienia, ale też sporą dawkę wiedzy o regionie.