Velo Dunajec - trasa rowerowa
Budowa jeszcze trwa, ale nawet nieukończona pobudza wyobraźnię cyklistów. Velo Dunajec już została okrzyknięta jedną z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce i jedną z najciekawszych Małopolsce. Czy jej urok tkwi wyłącznie w imponującej długości? A może zachwyca jako inwestycja, która otwiera się nie tylko na turystów poruszających się autem, ale także spragnionych przestrzeni rowerzystów? To na pewno sprawa malowniczych widoków i możliwości obejrzenia wszystkich atrakcji regionu jednocześnie. Tak naprawdę każda z tych odpowiedzi jest prawidłowa!
Najpiękniejsza trasa rowerowa w Małopolsce
Trasa Velo Dunajec rozciąga się od miejscowości Wietrzychowice pod Tarnowem aż do samiutkiego Zakopanego, gdzie znajduje się jej start. Już to wystarczy, aby nabrać ochoty na wycieczkę krajobrazową po Małopolsce. Po drodze można zobaczyć mnóstwo pięknych widoków, z których mieszkańcy tego regionu mogą być naprawdę dumni.
Docelowa długość wynosi niemal 240 km, choć plany są zdecydowanie bardziej ambitne. Trasa tworzona jest w ramach akcji Velo Małopolska, która planuje budowę aż 1000 km dróg rowerowych w regionie. Brzmi cudownie i prezentuje się jeszcze lepiej!
Obecnie istniejąca i stale rozbudowywana trasa cieszy się ogromną popularnością rowerzystów oraz rolkarzy. Turyści zjeżdżają się do Zakopanego niemal przez cały rok, aby przeżyć fascynującą przygodę na dwóch kółkach. Po drodze ich oczom ukazują się liczne atrakcje. Nie ma się czemu dziwić: wstęga ścieżki przecina aż siedem pasm górskich, które obfitują w malownicze jeziora, szczyty oraz ruiny zamków, a do tego stale towarzyszy Dunajcowi. Trudno zliczyć je wszystkie – dlatego warto dobrze zaplanować przejazd. W trakcie może okazać się bowiem, że zabrakło czasu na odhaczenie wszystkich wartych zobaczenia atrakcji!
Co warto zobaczyć na trasie Velo Dunajec?
Po drodze ukazywać się będą same perełki regionu. Start znajduje się w ścisłym centrum Zakopanego – a więc już sam początek podróży jest zajmujący. Następnie ścieżka udaje się w stronę Nowego Targu, aby zachwycić obecnością Dunajca i trzymać się go aż do końca trasy.
Po drodze turyści miną malownicze Jezioro Czorsztyńskie oraz zaporę w Niedzicy, na którą można bez problemu wjechać. Warto zrobić tam przystanek na rejs statkiem lub odpoczynek przy plaży.
Przed rowerzystami swoje ramiona rozpościerać będą tam także majaczące w oddali Sromowce Wyżne, a za nimi Nowy Sącz. Warto zwiedzić miasto ze względu na osobliwy urok oraz liczne zabytki architektoniczne.
Kolejny etap podróży zahacza o dwa piękne zbiorniki wodne: Jezioro Rożnowskie oraz Jezioro Czchowskie. Oba imponują nie tylko rozmiarami, ale także ciekawie ukształtowaną linią brzegową.
Wspomniane jeziora to ostatnie tak malownicze punkty. Na samym końcu czeka już Tarnów wraz z oddalonymi o około 40 km Wietrzychowicami.
Trasa obfituje w punkty postojowe, przy których można odpocząć i zregenerować siły przed dalszą podróżą. Usytuowane zostały w spokojnych, oddalonych od cywilizacji przestrzeniach pełnych ciszy i zieleni. Punkty zostały zagospodarowane w taki sposób, aby zapewnić turystom maksimum wygody (w tym możliwość zorganizowania pikniku, skorzystania z toalety czy naprawy sprzętu rowerowego). Warto zatrzymać się przy nich choć na chwilę, aby umilić sobie podróż i złapać oddech.
Velo Dunajec - dla amatorów dwóch kółek
W podróż można udać się samodzielnie (przyda się wówczas jednak dobry plan oraz znajomość poszczególnych etapów trasy) bądź skorzystać z oferty okolicznych firm specjalizujących się w organizowaniu wycieczek trasą Velo Dunajec. W przypadku wyboru drugiej opcji istnieje spora szansa na spędzenie kilku fantastycznych dni na aktywnym wypoczynku połączonym z integracją.
Ze względu na to, że trasa rowerowa jest w ciągłej rozbudowie, mogą obowiązywać objazdy uwzględniające odcinki na drogach samochodowych. Z tego względu tuż przed udaniem się na wycieczkę warto dokładnie sprawdzić aktualny stan ścieżki i dobrze zaplanować przejazd, aby uniknąć późniejszych przestojów oraz zadbać o swoje bezpieczeństwo.