Velo Dunajec – jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Pieninach
Velo Dunajec – jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Pieninach
Velo Dunajec to ciekawa atrakcja dla wielbicieli jazdy na rowerze. Szlak rozciąga się od Zakopanego aż po Wietrzychowice (na północ od Tarnowa), co daje w sumie 237 kilometrów. Na rowerzystów czeka wiele atrakcji, na trasie znajdują się bowiem między innymi Termy, Dwór w Łopusznej, Jezioro Czorsztyńskie, Zamek w Niedzicy, Czerwony Klasztor, Jezioro Rożnowskie, a także Zamek Tropsztyn. Czy trasa rowerowa należy do trudnych? Jak się tam dostać i gdzie zatrzymać się na nocleg?
Velo Dunajec – gdzie zacząć? Jak tam dojechać?
Dojazd do Velo Dunajec jest bardzo prosty. Trasa startuje w Zakopanem, dokąd możecie się dostać z wielu miast, zarówno autem, jak i pociągiem czy busem. Szlak biegnie przez liczne stacje kolejowe, w związku z czym można się przesiąść na rower także na jej dalszych odcinkach. Natomiast meta przypada na Wietrzychowice, skąd należy udać się dalej Wiślaną Trasą Rowerową. A jeśli chcecie skończyć wyprawę wcześniej, można zjechać z Velo Dunajec na wysokości Tarnowa, miasta, które jest bardzo dobrze skomunikowane z Krakowem, Rzeszowem, Kielcami, Nowym Sączem, Wrocławiem, Katowicami, a nawet Warszawą.
Velo Dunajec – czy szlak jest trudny?
Velo Dunajec to szlak dla osób średnio zaawansowanych. Suma podjazdów na trasie wynosi 1 882 metry (szczególnie strome są Brzyna, Dąbrowa, Falsztyn, Habalina oraz Rożnów), natomiast zjazdów – 2 480 metrów. Niektóre odcinki Velo Dunajec na początku 2022 roku nie są jeszcze w pełni ukończone, stąd utrudnienia w postaci objazdu po zwykłych drogach z intensywnym ruchem samochodowym oraz przewyższeniami. Część trasy jest szutrowo-gruntowa – dotyczy to np. słowackiej części Drogi Pienińskiej.
Podczas pokonywania Velo Dunajec można przejechać przez Drogę Pienińską lub wybrać alternatywną opcję – spływ Dunajcem przez Pieniński Przełom Dunajca ze Sromowiec Niżnych do Szczawnicy. Przeprawa tratwą połączona z opowieściami flisaków to nie lada atrakcja dla turystów, która jest dostępna w sezonie, tj. od 1 kwietnia do 31 października. Sprzedaż biletów odbywa się na bieżąco w kasach na przystani Sromowce Kąty oraz w Sromowcach Niżnych. Łodzie wyruszają, gdy zbierze się przynajmniej 11 osób, nie jest wymagana wcześniejsza rezerwacja.
Velo Dunajec – noclegi
Trasę rowerową Velo Dunajec najlepiej podzielić na kilka etapów, w zależności od dostępności miejsc noclegowych. Szeroki wybór kwater oferują miasta takie jak Zakopane, Niedzica, Nowy Sącz oraz Tarnów. Dodatkowo na szlaku funkcjonują także punkty postojowe MOR. W niektórych miejscowościach (Poronin, Nowy Targ, Sromowce Niżne, Krościenko nad Dunajcem, czy też Nowy Sącz) możecie odpocząć, skorzystać z toalety, schronić się przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi lub nawet dokonać drobnych napraw rowerowych.
Velo Dunajec – atrakcje na szlaku
Jedną z największych atrakcji Velo Dunajec jest panorama od Beskidów i Pienin aż po Tatry. Przez trasę przebiega 7 pasm górskich, przy czym odcinek prowadzący przez Pieniński Park Narodowy jest uznawany za najbardziej malowniczy szlak rowerowy w Polsce. Inne ciekawe miejsca dostępne bezpośrednio przy trasie to Zakopane i Nowy Targ. Z obu miejscowości rozciągają się wspaniałe widoki na całe pasmo Tatr, obfitują one także w wiele kwater, regionalnych karczm i innych rozrywek dla turystów.
Na trasie Velo Dunajec znajduje się Muzeum Jana Kasprowicza – Harenda. W willi możecie zwiedzić galerię obrazów malarza Władysława Jarockiego, a także wystawy poświęcone pamiątkom po poecie i jego rodzinie. Nieopodal funkcjonuje również kompleks kilkunastu unikalnych basenów zewnętrznych z naturalną wodą siarkową – Termy. Ciekawym miejscem do zwiedzenia jest też zabytkowa chałupa Anny Doruli, pochodząca z XIX wieku. Dla turystów udostępniono dawne wyposażenie góralskiego domu, a także obraz nieznanego autora pt. „Zaśnięcie Matki Boskiej”.
Inne ciekawe atrakcje na trasie Velo Dunajec to zabytkowy Dwór w Łopusznej koło Nowego Targu oraz gotycki, drewniany Kościół Św. Michała Archanioła w Dębnie. Warto odwiedzić także zaporowy zbiornik wodny na Dunajcu – Jezioro Czorsztyńskie oraz Zamek „Dunajec” w Niedzicy. Średniowieczna twierdza została wzniesiona w XIV wieku przez Kokosza Berzewiczego, na jej terenie nakręcono wiele filmów oraz seriali, w tym między innymi Zemstę, Zwariowaną Noc czy też Janosika.
Przejeżdżając Velo Dunajec nie można przejść obojętnie także obok Czerwonego Klasztoru znajdującego się na terenie Słowacji. To jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych Pienin, której wyjątkową ozdobą jest piękny gotycki Kościół Św. Antoniego z końca XIV wieku. Warto zwiedzić także Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego, Uzdrowisko Szczawnica, Park Etnograficzny w Nowym Sączu, Zamek Tropsztyn oraz wdrapać się na drewnianą wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej, miejscowości znajdującej się 20 minut od Tarnowa. Następnie pozostają dwie opcje – zakończenie Velo Dunajec i udanie się na nocleg lub dojechanie dalej, na metę w Wietrzychowicach.