Trzy Korony z dzieckiem — jak się przygotować?
Wejście na Trzy Korony z dzieckiem jest jak najbardziej możliwe. Jednak, jak to bywa w górach, aby wyjazd z maluchem był udany, warto się do niego dobrze przygotować. Który szlak na Trzy Korony z dziećmi wybrać? Co zapakować na taką wyprawę? Gdzie na trasie zatrzymać się na toaletę lub ciepły obiad? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Trzy Korony z dzieckiem — dlaczego warto?
Trzy Korony z dzieckiem to wspaniała przygoda dla całej rodziny. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych pienińskich szczytów wnosi się na wysokość 982 metrów n.p.m, można z niego podziwiać niesamowite widoki. Chodzenie po górach z dzieckiem wiążę się także z wieloma innymi korzyściami — to okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz prowadzenia zdrowego stylu życia. Maluch ma również szansę na bliski kontakt z dziką przyrodą oraz uczy się samodzielności i szacunku wobec natury.
Który szlak na Trzy Korony z dziećmi wybrać?
Aby zdobyć Trzy Korony z dziećmi, najpierw należy wybrać taką trasę, która będzie dostosowana do możliwości fizycznych malucha. Opcji jest wiele, wejście na Trzy Korony z dzieckiem jest możliwe od strony Krościenka nad Dunajcem, Czorsztyna lub Sromowców Niżnych. My polecamy ostatni z wymienionych szlaków, czyli: Sromowce Niżne - schronisko PTTK Trzy Korony - Trzy Korony. Trasę liczącą niewiele ponad 4 kilometry przejdziemy w około 2 godziny.
Wejście na Trzy Korony z dzieckiem — co warto wiedzieć?
Trzy Korony z dzieckiem pokonamy, pod warunkiem że maluch już chodzi samodzielnie lub mamy dla niego nosidełko. Trasy tej nie da się zrobić z dziecięcym wózkiem. W wysokim sezonie, aby wejść na szczyt i platformę widokową, obowiązują bilety wstępu. Warto zachować sobie bilet wykupiony na Trzech Koronach, ponieważ jest on ważny w tym samym dniu także na Sokolicy (i odwrotnie). Jeśli pojechaliśmy w Pieniny z dzieckiem w starszym wieku, możemy się pokusić o spacer dalej, właśnie przez Sokolicę i zejść na nocleg do schroniska PTTK Orlica.
Trzy Korony — trasa z dzieckiem — gdzie zrobić postój?
Co jeszcze warto wiedzieć, jeśli chcemy zdobyć Trzy Korony? Szlak z dzieckiem prowadzący od Sromowców Niżnych jest bardzo atrakcyjny, ponieważ wiąże się on z niedługim dystansem i na trasie jest wiele miejsc postojowych, które można wykorzystać do odpoczynku, żeby się napić wody albo coś przekąsić. Jednym z idealnych miejsc na postój jest schronisko PTTK Trzy Korony, które mijamy po drodze. Dysponujemy własnym ujęciem wody źródlanej oraz serwujemy przepyszne, regionalne potrawy, przygotowywane na miejscu. Podczas wyprawy w Pieniny z dzieckiem można także zarezerwować u nas nocleg i zregenerować się przed kolejnym dniem spędzonym na szlaku.
Co zapakować na wyjazd w Pieniny z dzieckiem?
Dziecko w górach wymaga większego niż zazwyczaj zaangażowania w przygotowania do wyjazdu. Od tego, co zabierzemy w Pieniny, zależy bowiem nie tylko komfort małego wędrowca, ale także jego bezpieczeństwo. Obowiązkowe do chodzenia po górach z dzieckiem są dobrej jakości buty trekkingowe, skarpety termiczne oraz odzież o właściwościach wodoodpornych i oddychających, tak aby zapewnić maluchowi ochronę przed zmiennymi warunkami pogodowymi. W sezonie jesienno-zimowym obowiązkowe będą także: czapka, rękawiczki i szalik.
Wybierając się w Pieniny z dzieckiem nie zapominajmy o podstawowym sprzęcie turystycznym, na który składają się:
- karimata do siedzenia;
- kije trekkingowe — o ich doborze pisaliśmy w artykule Jakie kije trekkingowe wybrać w Pieniny?;
- latarka czołówka;
- mapy turystyczne;
- plecak dla dziecka lub nosidło turystyczne;
- śpiwór dostosowany do warunków pogodowych (warto się zorientować czy jest potrzebny w miejscu noclegu).
Warto zadbać także o odpowiednie wyżywienie dla wszystkich członków wycieczki, w tym w szczególności odpowiedni zapas wody pitnej oraz przekąsek o wysokiej wartości odżywczej. Chodzenie po górach z dzieckiem jest samo w sobie wyzwaniem, dlatego żywność powinna być lekka i nie powinna ona zajmować dużo miejsca w plecaku. Rezerwując pobyt z wyżywieniem w schronisku PTTK Trzy Korony nie musimy się tym martwić — wtedy przed wyjściem na szlak możemy skorzystać ze śniadania, natomiast po powrocie będzie na nas czekać ciepła zupa, drugie danie oraz deser.
Co jeszcze spakować na wyjazd w Pieniny z dzieckiem? Oto lista pozostałych rzeczy, które mogą się przydać:
- apteczka z podstawowymi lekami i środkami opatrunkowymi;
- chusteczki nawilżane;
- krem na twarz chroniący przed UV;
- kubki, butelki i smoczki dla dziecka;
- letnie nakrycie głowy (np. kapelusz);
- powerbank;
- preparat odstraszający owady;
- ręczniki papierowe;
- sztućce turystyczne;
- ulubiona zabawka dziecka;
- worki na śmieci.
Warto także zainstalować w telefonie aplikację z mapami, np. Mapy.cz, aplikację typu pogodynka, np. Pogoda & Radar lub Monitor Burz, a także aplikację Ratunek, rekomendowaną przez ratowników GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Jej zadaniem jest zgłaszanie odpowiednim służbom niebezpiecznych sytuacji na górskich szlakach.