Szlaki na Trzy Korony — który jest najłatwiejszy?
Szlaki na Trzy Korony w Pieninach stanowią bardzo atrakcyjny cel wycieczek turystycznych. Szczyt z charakterystycznymi wierzchołkami, przypominającymi 3 korony to prawdziwa wizytówka Pienińskiego Parku Narodowego. Jak wejść na Trzy Korony? W dzisiejszym artykule omawiamy wszystkie warianty tras, wskazujemy także, która z nich jest najłagodniejsza oraz jaki szlak wybrać, jeśli zamierzamy zdobyć Trzy Korony zimą.
Trzy Korony, Pieniny — co warto wiedzieć?
Trzy Korony to najwyższy szczyt Pienin Środkowych, w Masywie Trzech Koron. Góra wznosi się na wysokość 982 metrów n.p.m., a jej partię szczytową stanowi pięć turni:
- Okrąglica – 982 metrów n.p.m. - to właśnie tutaj znajduje się słynna platforma widokowa;
- Płaska Skała – 950 metrów n.p.m.;
- Nad Ogródki – 940 metrów n.p.m.;
- Pańska Skała – 920 metrów n.p.m.;
- Niżnia Okrąglica – 902 metrów n.p.m.
Jeden ze szlaków na Trzy Korony prowadzi przez znajdujące się na stokach wzniesienia ruiny zamku pienińskiego.
Jak wejść na Trzy Korony?
Wejście na Trzy Korony jest możliwe z wielu różnych miejscowości. Wędrówkę można zacząć np. w:
- Czorsztynie — ten wariant trasy chętnie wybierają osoby, które chcą połączyć chodzenie po górach ze zwiedzaniem zamków Niedzica i Czorsztyn;
- Krościenku nad Dunajcem — trasa rozpoczyna się malowniczej miejscowości, następnie prowadzi przez Toporzysko, Bańków Gronik i Przełęcz Szopka na sam szczyt;
- Leśnicy — to mniej popularny wariant, ze względu na jego długość. Szlak na Trzy Korony z Leśnicy prowadzi przez Ujście Leśnickiego Potoku i Sokolicę. Wymaga przeprawienia się łodzią przez Dunajec. Przeprawa jest dostępna od 15 kwietnia do 31 października.
Trasa na Trzy Korony prowadzi także z miejscowości, takich jak:
- Sromowce Wyżne — wędrówka pokrywa się częściowo ze szlakiem na Trzy Korony z Czorsztyna, trasa liczy ponad 8 kilometrów i jej przejście w jedną stronę może zająć powyżej 3 godzin;
- Sromowce Niżne — jeśli chcemy odwiedzić po drodze schronisko PTTK Trzy Korony, szlak ze Sromowców Niżnych stwarza taką możliwość. Wystarczy 20 minut, aby się dostać do schroniska, następnie czeka nas około godziny i 40 minut marszu na szczyt.
Szlak na Trzy Korony prowadzi także z uzdrowiskowej miejscowości Szczawnica. Ten wariant polecamy osobom o dobrej kondycji, które chcą podczas jednej wyprawy zdobyć dwa najsłynniejsze szczyty, czyli Trzy Korony i Sokolicę. Wędrówka w jedną stronę zajmie około 4 godzin, podobnie jak trasa prowadząca z Leśnicy, czeka nas przeprawa łodzią przez Dunajec. Spacer można skrócić o nawet 45 minut, jeśli rozpoczniemy wędrówkę w schronisku PTTK Orlica, znajdującym się blisko miejsca, w którym organizowane są przeprawy.
Jaka jest najłagodniejsza trasa na Trzy Korony?
Spośród wymienionych wariantów najłagodniejsze trasy na Trzy Korony prowadzą z Czorsztyna oraz ze schroniska PTTK Trzy Korony, przez Szopczański Potok i Wąwóz Szopczański. Warto się zainteresować tymi szlakami w szczególności wtedy, gdy planujemy Trzy Korony z dzieckiem lub osobami o słabszej kondycji. Stanowią one dobre rozwiązanie, także, gdy zależy nam na czasie, np. gdy planujemy jeszcze tego dnia zwiedzić jedną z warowni nad Jeziorem Czorsztyńskim lub Czerwony Klasztor, znajdujący się po słowackiej stronie, poniżej schroniska PTTK Trzy Korony.
Dodatkowe atrakcje, jakie na nas czekają na wspomnianych szlakach na Trzy Korony to:
- wąwóz Szopczański położony pomiędzy Trzema Koronami i Podskalną Górą, kanion jest ozdobiony niezwykłymi skałami i żlebami, a nawet i wodospadem;
- polana Majerz, z której rozciągają się piękne widoki na Tatry i Jezioro Czorsztyńskie;
- Przełęcz Szopka pod Trzema Koronami — widok na pogórza Spisza i Tatry jest często uwieczniany na fotografiach i pocztówkach.
Co warto wiedzieć, jeśli chcemy zdobyć Trzy Korony zimą?
Jak wejść na Trzy Korony w warunkach zimowych? Który szlak wybrać, jeśli chcemy zdobyć Trzy Korony zimą? Gdy w górach sypnie śniegiem, polecamy wyruszyć od strony Sromowców Niżnych, na przykład spod schroniska PTTK Trzy Korony. Szlak wiodący przez Wąwóz Szopczański i Przełęcz Szopka jest oceniany przez turystów jako najbardziej przystępny i atrakcyjny w warunkach zimowych. Druga opcja to wędrówka od przeciwległej strony, czyli Krościenka. W obu przypadkach, mimo że szlaki są dość łagodne, należy się dobrze przygotować na wyprawę. Warto mieć ze sobą dobre buty, raczki, latarkę czołówkę, dodatkową warstwę ubrań, termos, a także rękawiczki, czapkę i buff.
Schronisko PTTK Trzy Korony to świetna baza wypadowa na Trzy Korony
Schronisko PTTK Trzy Korony to nie tylko świetne miejsce na postój podczas wędrówki. Osoby, którym zależy na dłuższym pobycie w Pieninach, zapraszamy także do rezerwowania noclegów oraz pobytów z wyżywieniem. Dysponujemy 50 miejscami noclegowymi w 17 pokojach 2-, 3-, 4- i 5-osobowych z łazienkami. Na miejscu działa również restauracja serwująca przepyszne, pienińskie potrawy. Można do nas dojść pieszo z miejscowości Sromowce Niżne lub dojechać autem (dysponujemy wygodnym parkingiem dla gości). Zapraszamy każdego, komu marzy się wejście na Trzy Korony, zimą, wiosną, latem czy też jesienią.