Pieniny z dziećmi zimą, czyli sposób na udane ferie
Zima to dla wielu dzieci magiczny czas zabaw na świeżym powietrzu, w puszystym śniegu. Niestety w dużych miastach ostatnio coraz rzadziej doświadczamy takich prawdziwych zim, jakie pamiętamy z dzieciństwa i śnieg też pojawia się rzadko. Na szczęście ferie można spędzić gdzieś indziej, np. w Pieninach. Gdzie z dzieckiem warto pojechać? Co zapakować na zimowy wyjazd? Z jakich atrakcji skorzystać? Gdzie nocować? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.
Pieniny zimą z dzieckiem — dlaczego warto?
Pieniny zimą z dzieckiem to świetny pomysł na spędzenie ferii. Pienińskie ziemie zachwycają swoim urokiem o każdej porze roku i, gdy spadnie śnieg, także oferują wiele atrakcji dla małych i dużych turystów. Dlaczego warto wybrać się zimą w Pieniny z dziećmi? Oto kilka argumentów, które za tym przemawiają:
- malownicze krajobrazy, których nie znajdziemy w mieście;
- możliwość obserwacji dzikich zwierząt oraz ich śladów na śniegu;
- rewelacyjne warunki narciarskie oraz możliwości uprawiania wielu innych ciekawych sportów zimowych;
- w zimowych miesiącach nie musimy się bać ugryzień owadów czy też spotkań na szlaku ze żmijami;
- zimą wiele szlaków turystycznych w Pieninach jest łatwo dostępnych, co zachęca do aktywności na świeżym powietrzu całą rodziną;
- zimą w schroniskach górskich panuje przyjazna i rodzinna atmosfera.
Pieniny — szlaki dla dzieci, które są łatwe zimą
Jakie trasy wybrać, jeśli marzą nam się zimowe Pieniny? Szlaki z dziećmi, które warto rozważyć to:
- schronisko PTTK Trzy Korony - Czerwony Klasztor (2,4 km);
- schronisko PTTK Trzy Korony - Trzy Korony - schronisko Trzy Korony (5,8 km);
- Sromowce Wyżne - Niedzica-Zamek - Sromowce Wyżne (6,6 km);
- Falsztyn - Żar (Branisko) - Falsztyn (8,6 km)
- spacer wąwozem Homole.
To tylko niektóre z propozycji! Zachęcamy do zapoznania się z mapami turystycznymi tutejszych okolic, służymy również pomocą — przed wyruszeniem na szlak warto skonsultować plany związane z zimowym wędrowaniem z personelem schroniska PTTK Trzy Korony.
Pieniny z dzieckiem w wózku — czy zimą to ma sens?
Przyjazd w Pieniny z dziećmi, które jeszcze nie chodzą, także ma sens. Góry te są bowiem bardzo przyjazne rodzinom z maluchami i znajdziemy wśród pienińskich szlaków także takie, po których można się poruszać z wózkiem dziecięcym. Mowa np. o Drodze Pienińskiej ze Szczawnicy do Czerwonego Klasztoru czy też trasie przebiegającej przez Rezerwat Biała Woda. Z dzieckiem w wózku możemy bez obaw spacerować także po uroczej Szczawnicy, osiągalna jest również trasa prowadząca ze Sromowców Wyżnych ku zamkowi w Niedzicy jednak samej twierdzy nie zwiedzimy z wózkiem, ze względu na liczne, wąskie schody. Jeśli planujemy dodać to miejsce do planu wyjazdu w Pieniny z dziećmi, warto się wyposażyć w chustę dla malucha.
Pieniny — atrakcje dla dzieci zimą
W Pieninach zimą z dzieckiem nie sposób się nudzić. W tutejszych funkcjonuje wiele ośrodków narciarskich, w których świetnie czas spędzą zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani maniacy sportów zimowych. Poza aktywnościami na świeżym powietrzu wyjazd można zaplanować także tak, aby zwiedzić zimą miejsca, w których można dowiedzieć się więcej o przyrodzie i historii tego regionu. Doskonałym przykładem są twierdze zlokalizowane nad Jeziorem Czorsztyńskim czy też liczne pienińskie muzea i ścieżki edukacyjne.
Wybierając się w Pieniny zimą z dzieckiem warto sprawdzić także atrakcje, jakie oferują nasi południowi sąsiedzi. Kompleks klasztorny Czerwony Klasztor na Słowacji to najsłynniejsza sakralna budowa tych okolic. Ciekawe pod względem turystycznym są również rejony Popradu, wraz z pięknymi jeziorami (Štrbské Pleso, Popradské Pleso), a także Podgrodzie Spiskie niedaleko miasta Lewocza, gdzie znajduje się ogromny Zamek Spiski oraz tzw. słowacki Watykan, czyli Katedra w Spiskiej Kapitule.
Co zapakować na zimowy wyjazd w Pieniny z dziećmi?
Pieniny z dziećmi zimą wymagają dobrego przygotowania do wyjazdu. Obowiązkowe wyposażenie każdego uczestnika wyprawy to: dobrej jakości zimowe buty trekkingowe, skarpety termiczne, czapka, rękawiczki (najlepiej dwie pary na zmianę), szalik, bielizna termiczna, ciepłe koszulki, spodnie i bluza oraz odzież wierzchnia o właściwościach jednocześnie izolujących i oddychających. Dużym ułatwieniem będą kijki trekkingowe z odpowiednio dobranymi końcówkami (płaskie talerzyki zapobiegną zapadaniu się kijków w śniegu).
Inne przydatne akcesoria, jeśli planujemy Pieniny z dziećmi zimą to także:
- apteczka turystyczna;
- krem na twarz chroniący przed promieniami UV;
- latarka czołówka (w sezonie zimowym dzień trwa krócej i szybciej się ściemnia);
- termos na napoje oraz termos na jedzenie (z tego drugiego możemy zrezygnować, jeśli zarezerwowaliśmy pobyt z wyżywieniem);
- sprzęt narciarski (chyba że zamierzamy skorzystać z wypożyczalni);
- śpiwór zimowy (w przypadku noclegu w schronisku PTTK Trzy Korony akcesorium nie będzie potrzebne, ponieważ wszyscy goście mają zapewnioną pościel).
Sprawdź także inne artykuły na naszym blogu: