Pieniny Spiskie - możesz je zwiedzać z psem!

Autor posta: Schronisko Trzy Korony , Dodano: 05 sierpnia 2024

Pieniny Spiskie oferują wiele malowniczych tras, które można odkrywać w towarzystwie czworonożnych przyjaciół. Jeśli chcesz jechać w Pieniny z psem, wcale nie musisz organizować dla swojego pupila opieki, możesz go zabrać ze sobą! W dzisiejszym artykule przedstawiamy szlaki, które są przyjazne dla psów, podpowiadamy także jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort psa podczas górskiej wędrówki.

Pieniny Spiskie, czyli Hombarki

Pieniny Spiskie (inaczej Hombarki) to mniej popularna część Pienin, w której nie uświadczymy dużych tłumów. Pasmo górskie ciągnące się przez około 14 kilometrów, znajduje się pomiędzy Jeziorem Czorsztyńskim i przełomem Białki. To, że Pienińskiego Parku Narodowego z psem nie zwiedzimy, nie oznacza, że nie możemy w ogóle jechać w Pieniny z czworonożnym przyjacielem. Hombarki są bowiem psiolubne i tutejsze szlaki możemy zwiedzać razem z pupilem!

Pieniny z psem - Dursztyńskie Skałki

Pierwsza propozycja ciekawego miejsca na spacer w Pieninach z psem to Dursztyńskie Skałki. Tak nazywają się formacje skalne, które znajdują się na zielonym szlaku turystycznym, prowadzącym z miejscowości Dursztyn do wsi Krempachy. Jeśli rozpoczniemy wędrówkę w Dursztynie, dostaniemy się tam bardzo szybko - niespełna 9-kilometrowa pętelka w tę i z powrotem zajmie nam około 2,5 godziny. Na miejscu czekają na nas między innymi: Czerwona Skała, Mikołajczyna Skała czy też Borsukowa Skała. W grupie wschodniej Skałek Dursztyńskich w Pieninach Spiskich znajdziemy także bardzo ciekawe Lorencowe Skałki, a w wodach Dursztyńskiego potoku nasz pupil będzie mógł się schłodzić lub ukoić pragnienie. 

W Pieniny z psem - góra Żar

Gdy ruszymy z Dursztyna w zupełnie odwrotnym kierunku niż ku Dursztyńskim Skałkom, czyli czerwonym szlakiem turystycznym, dojdziemy na najwyższy szczyt Pienin Spiskich - Żar. Góra ta nie jest co prawda wysoka, liczy 883 metrów n.p.m., jednak niech nas to nie zmyli. Suma podejść na trasie wynosi aż 313 metrów, a profil jest dość stromy, zatem warto się przygotować na solidną wspinaczkę. Wysiłek wynagrodzą w pełni piękne widoki na Jezioro Czorsztyńskie, które roztaczają się ze szczytu. 

Z psem w Pieniny - Barwinkowa Góra

W Pieninach z psem możemy się wspiąć także na północne stoki Barwinkowej Góry. Szczyt przynależy do grani głównej Pienin Spiskich, rozciągającej się pomiędzy Dursztynem i Niedzicą. Jego nazwa nawiązuje do licznej populacji barwinka pospolitego (Vinca minor). Do Barwinkowej Góry możemy się dostać na kilka sposobów: 

  • czerwonym szlakiem turystycznym z Niedzicy (5,1 km, około 1,5 godziny);
  • żółtym szlakiem turystycznym z Falsztyna (2,1 km, około 40 minut);
  • żółtym szlakiem turystycznym z Łapsz (3,4 km, około 1 godziny). 

Pieniny z psem - Cisówka

Gdy jedziemy z psem w Pieniny, naszą bazą wypadową może być Niedzica. Zamku Dunajec z psem nie zwiedzimy, ale możemy się udać na spacer ku Cisówce. Szczyt przynależy, podobnie jak Barwinkowa Góra, do grani głównej Pienin Spiskich. Wznosi się na wysokość 725 metrów n.p.m., a jego zdobycie z Niedzicy zajmie około godziny. Przy dobrej kondycji (zarówno naszej, jak i psa) możemy połączyć Cisówkę z Barwinkową Górą, następnie ruszyć żółtym szlakiem turystycznym do Falsztyna i wrócić do Niedzicy ulicą Zamkową lub przez dziką plażę położoną przy Zatoce Kosarzyska. 

Z psem w Pieniny - szlak Dursztyn-Żar-Niedzica

Jeśli chcemy się porządnie zmęczyć podczas wyjazdu w Pieniny z psem, możemy zrobić szlak prowadzący z Dursztyna, przez Żar i Barwinkową Górę, do Niedzicy. Trasa liczy ponad 11 kilometrów, a jej przejście (nie licząc przerwy na odpoczynek) może zająć około 3-4 godzin. Najtrudniejszym fragmentem na trasie jest wspinaczka na górę Żar, następnie czekają nas już tylko spokojne podejścia i zejścia ku szczytom grani głównej Pienin Spiskich oraz Zamkowi Dunajec w Niedzicy. 

Pieniny z psem - szlak na Grandeus

Ostatnia propozycja, jeśli chodzi o wyjazd z psem w Pieniny, to Grandeus, czyli pagórek, z którego roztaczają się piękne panoramy na Tatry, Pieniny i Gorce. Szlak na Grandeus w Pieninach Spiskich prowadzi z Dursztyna lub miejscowości Łapsze Wyżne, w obu przypadkach mamy do przejścia około 30 minut. Na trasie brak stromych podejść, zatem na wycieczkę można zabrać nie tylko czworonożnego pupila, ale także małe dzieci.   

Pieniny z psem - jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort podczas górskiej wędrówki?

Na koniec kilka słów na temat bezpieczeństwa podczas wędrowania po Pieninach z psem. Aby zapewnić komfort zarówno sobie, jak i swojemu pupilowi, warto przed wyprawą:

  • przygotować odpowiedni ekwipunek, np. amortyzowaną smycz i szelki;
  • skompletować apteczkę dla psa; 
  • sprawdzić kondycję psa podczas krótszych wyjazdów w góry i dostosować do niej plan wyprawy;
  • sprawdzić prognozy pogody i unikać długich spacerów w okresach największego upału;
  • upewnić się, czy pies reaguje na podstawowe komendy, kluczowe dla bezpieczeństwa w górach (np. stój lub do mnie);
  • zabezpieczyć pupila przed kleszczami;
  • zadbać o to, aby pies miał podczas wyprawy stały dostęp do wody i regularnie pił; 
  • zadbać o energetyczne przekąski dla siebie i psa. 

Zdjęcie główne: Photo by Sara Kurfeß on Unsplash