Pieniny, camping — jak się przygotować?
Pieniny pod namiotem to doskonała opcja, jeśli szukamy latem spokoju i bliskości z przyrodą. Malownicze pasmo górskie oferuje mnóstwo możliwości do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu, jest również znane z dobrej bazy noclegowej. Na czym polega przygotowanie do obozowania w Pieninach? Gdzie spać? Co zabrać na biwak pod namiotem? Odpowiadamy na pytania.
Kemping w Pieninach — gdzie nocować?
Kemping w Pieninach to jedna z najtańszych form turystyki. W okolicy znajduje się wiele pól namiotowych, które oferują różnorodne udogodnienia. Można na nie przyjechać z własnym namiotem lub camperem, w niektórych istnieje także możliwość wypożyczenia całego wyposażenia niezbędnego do biwakowania. Biwak pod namiotem blisko natury wcale nie musi być szkołą przetrwania, ponieważ tego typu obiekty mają bardzo dobre zaplecze sanitarno-higieniczne, a nawet są wyposażone w punkty z dostępem do prądu i grilla. Najpopularniejsze z nich to:
- Camping Nad Zalewem,
- Camping Laskowscy,
- Camping Łęg (nr 29) – Frydman,
- Pole namiotowe „Cypel”,
- Pole namiotowe „OSP Sromowce Niżne”,
- Studencka Baza Namiotowa Pod Wysoką.
Pieniny pod namiotem — co przydaje się na biwaku?
Planując kemping w górach, warto wziąć pod uwagę fakt, że na miejscu warunki mogą nie być tak komfortowe, jak w przypadku, gdy wynajmujemy pokój w pensjonacie. Podstawowe różnice, na które trzeba się przygotować to: brak łóżek, pościeli, czy nawet materacy. Na czym spać w namiocie? Warto wyposażyć się zawczasu w materac dmuchany na prąd lub materac z ręczną pompką, prześcieradło lub koc, a także ciepłe śpiwory, ponieważ noce w górach mogą być dość chłodne.
Co na biwak jeszcze może się przydać? Oto przykładowe akcesoria turystyczne na camping w Pieninach:
- apteczka turystyczna;
- karimata do siedzenia, rozkładane krzesełka, leżaki;
- kuchenka turystyczna z kartuszem do przygotowywania potraw i ich podgrzewania, gdy nie ma dostępu do kuchni;
- mapa najbliższej okolicy;
- moskitiera do namiotu;
- latarka-czołówka oraz lampka do namiotu;
- lodówka turystyczna;
- parasol przeciwsłoneczny;
- środki odstraszające owady (spraye, świece);
- sztućce turystyczne, akcesoria do gotowania oraz naczynia do podawania posiłków;
- worki na śmieci;
- termos na napoje lub potrawy;
- wygodny plecak z licznymi kieszeniami, w których można pomieścić gadżety niezbędne do obozowania.
Co zabrać pod namiot do jedzenia?
Na biwak pod namiotem przyda się lodówka turystyczna, dzięki której będzie można przechowywać różne artykuły spożywcze w niskiej temperaturze. Tego typu akcesoria mogą być zasilane sieciowo lub akumulatorowo, mogą działać także bez konieczności podłączania do czegokolwiek, po uprzednim włożeniu do środka specjalnych wkładów. Jakie jedzenie pod namiot bez lodówki wziąć? W takim przypadku dobrze wziąć prowiant, który się nie zepsuje w wysokiej temperaturze, np. produkty w puszkach, suche pieczywo, suszone wędliny czy weki.
Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zaplanować camping w lesie, połączony ze zwiedzaniem okolicznych miejscowości i stołowaniem się w nich. Pieniny słyną z przepysznej regionalnej kuchni. Na wyjątkowy obiad przyrządzony według lokalnych starodawnych receptur można się udać np. do schroniska PTTK Trzy Korony, które znajduje się pod szczytem o tej samej nazwie lub do schroniska PTTK Orlica, zlokalizowanym w Szczawnicy, blisko słynnego szczytu Sokolica. Robione na miejscu pierogi, pstrąg górski z pieca, barania zupa gulaszowa, kotlet po góralsku czy też udziec barani to przykłady dań, których trzeba spróbować, będąc w Pieninach pod namiotem!
Wyjazd pod namiot w Pieniny stanowi dobrą okazję do aktywności fizycznej
Camping w lesie stanowi okazję nie tylko do wypoczynku na łonie natury, ale także aktywności fizycznej. Miejsca na biwak w Pieninach zlokalizowane są blisko popularnych szlaków turystycznych, dzięki czemu pobyt można połączyć ze zdobywaniem okolicznych szczytów:
- bazy namiotowe pod Wysoką są często wybierane przez osoby, które realizują Koronę Gór Polski (szczyt liczący 1050 metrów n.p.m. znajduje się w tym zaszczytnym gronie);
- campingi w Niedzicy są zlokalizowane nad jeziorem Czorsztyńskim, skąd blisko do zamków oraz Góry Żar;
- pola namiotowe w Sromowcach Niżnych stanowią doskonałą bazę wypadową na Trzy Korony (982 metrów n.p.m.).
Podczas przygotowań do obozowania w Pieninach warto uwzględnić także atrakcje oferowane przez pola namiotowe. Na terenie tego typu obiektów często znajdują się bowiem często wyznaczone boiska, np. do gry w piłkę nożną, siatkówkę plażową czy koszykówkę, a nawet są organizowane różnorodne zajęcia sportowe dla dzieci i nie tylko. Polecamy również sprawdzenie okolicznych miejsc atrakcyjnych pod względem turystycznym — skanseny, aqua parki i parki rozrywki stanowią doskonałe urozmaicenie podczas pobytu w górach, w szczególności, gdy podróżujemy z małymi dziećmi.