Pamiątki z gór — co przywieźć rodzinie z Pienin?
Po udanym urlopie w Pieninach warto przywieźć bliskim coś wyjątkowego z tego regionu. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jakie pamiątki z gór warto zabrać ze sobą do domu oraz które góralskie wyroby cieszą się największą popularnością. Zapraszamy do lektury i spędzenia ferii zimowych, weekendu czy też wakacji w Pieninach!
Pamiątki z gór — co przywieźć z Pienin?
Co przywieźć z Pienin dla rodziny? Oto kilka inspiracji!
Wspaniałą pamiątką z gór są zawsze widokówki. Zwłaszcza, że w Pieninach nie brakuje przepięknych widoków. Aby cieszyć nimi oczy także po powrocie z urlopu możemy je zabrać ze sobą do domu w postaci pocztówek. Widokówkami możemy obdarować bliskich, wiele osób zbiera takie rzeczy. Do najpopularniejszych kadrów należą: ujęcie reliktowej sosny na Sokolicy, widok na Tatry z Wdżar, panorama z Wysokiego Wierchu czy też pejzaże z Jeziorem Czorsztyńskim i tamtejszymi zamkami.
Inny przykład pamiątki z Pienin to ręcznie wykonane ozdoby, np. bombki flisackie nawiązujące wzorem do haftowanych kamizelek góralskich, dekory na ścianę z góralskimi wzorami, dębowe deski kuchenne lub plastry drewna z motywami górskimi. Tego typu gadżety nie tylko będą przypominać o udanym wyjeździe, ale także, odnajdą praktyczne zastosowanie w domu i uczynią domową przestrzeń bardziej estetyczną.
Jakie jeszcze pamiątki warto zabrać do domu? Co przywieźć z Pienin bliskim? Warto przejść się na rynek w Szczawnicy czy też Krościenka nad Dunajcem i poszukać tam pamiątkowych:
- ceramicznych pojemników na jajka;
- chust góralskich;
- drewnianych ciupag;
- drewnianych rzeźb;
- ekologicznych bawełnianych toreb na zakupy;
- góralskich butów (np. ręcznie robionych pantofli);
- góralskich wianków;
- herbat z rodzinnej apteki Cypriana;
- kapeluszy góralskich;
- kieliszków;
- książek o historii, folklorze, kuchni czy też faunie i florze Pienin;
- kubków ze stali nierdzewnej z karabińczykiem;
- lokalnych wód mineralnych Sulínka i Ľubovnianka;
- magnesów;
- miniatur pienińskich zamków;
- mydełek w różnych kształtach;
- obrazów na płótnie;
- podkładek korkowych pod napoje;
- ręcznie robionej biżuterii;
- rękawiczek z owczej skóry;
- torebek szytych ze skóry naturalnej;
- tradycyjnych instrumentów góralskich;
- wyrobów z wełny;
- zabawek wykonanych z włóczki.
Jako pamiątkę z Pienin można zabrać do domu także góralskie wyroby
Nie zapominajmy o tym, że świetnymi pamiątkami z gór są również tradycyjne góralskie wyroby, takie jak:
- dżemy i konfitury góralskie;
- nalewki, np. z berberysu, borówki, śliwy tarniny lub żurawiny;
- regionalne miody;
- regionalne sery: bundz, gołki, korbacze, oscypek, redykołki;
- żentyca (serwatka z mleka owczego ściętego podpuszczką).
O tradycyjnych serach góralskich pisaliśmy w artykule Pieniński oscypek — z jakiego mleka powstaje? W przepyszne wyroby można się wyposażyć między innymi przy szlaku turystycznym na Trzy Korony, w bacówce Wojciecha Komperdy z Pienin Czorsztyńskich. Warto odwiedzić także bacówkę „U Wojtka”, która znajduje się niedaleko wąwozu Homole i bazy namiotowej Pod Wysoką. Po zakupieniu sery można podsuszyć, zapakować hermetycznie i przechowywać w lodówce nawet do kilku miesięcy.
Tradycje pienińskie — poznajmy je bliżej przy okazji pobytu w Pieninach
Wspaniałą pamiątką z Pienin będą fotografie, na których uwieczniono tradycje góralskie. Na etapie planowania urlopu w Pieninach warto uwzględnić takie atrakcje, jak:
- Jarmark Krościeński;
- odwiedziny w regionalnym muzeum;
- przejażdżka kuligiem zaprzężonym w konie;
- redyk wiosenny i redyk jesienny;
- spływ Dunajcem z flisakami;
- udział w Szczawnickim Koncercie Noworocznym;
- udział w wieczorku regionalnym z góralską muzyką na żywo.
W przypadku spływu tratwą Dunajcem u flisaka można zamówić pamiątkowe zdjęcie z tej atrakcji. Fotografia będzie gotowa do odbioru po dopłynięciu do mety spływu.
Zima, jesienny urlop w Pieninach czy wakacje? Każda pora roku jest tutaj piękna!
Jeśli zastanawiamy się, który miesiąc będzie idealny na urlop w Pieninach, odpowiedź na to pytanie brzmi: każdy! Pieniny są bowiem piękne o każdej porze roku. Największą popularnością cieszy się sezon letni, jednak warto tutaj zajrzeć także jesienią, kiedy pobliskie lasy cudownie się złocą, zimą, gdy nie brakuje w Pieninach puszystego śniegu oraz wiosną, kiedy natura budzi się do życia.
Planując wyjazd w Pieniny na przełomie jesieni i zimy, zimą, czy też w czasie przedwiośnia pamiętajmy o bezpieczeństwie - ubiór oraz wyposażenie górskie powinny być dostosowane do warunków pogodowych. Pamiętajmy również, że nie wszystkie szlaki turystyczne czy pamiątki z gór, o których mowa w niniejszym artykule, będą dostępne całorocznie. Prawdziwe, certyfikowane oscypki są dostępne jedynie w miesiącach od maja do września. Podobnie spływ Dunajcem oraz przeprawa tratwą spod schroniska PTTK Orlica na Sokolicę, które odbywają się jedynie w określonych miesiącach w roku.
Może Cię zainteresować: