Miszkolc – termalne baseny w grotach w bajkowym krajobrazie Gór Bukowych
Basenów termalnych w Polsce nam obrodziło, więc czy jest sens wyprawiania się daleko za granicę w poszukiwaniu tego rodzaju atrakcji? Jeśli ma to był zwykły basen z ciepłą wodą i przeciętnymi udogodnieniami czy atrakcjami, to na pewno nie warto! Jednak gdy w grę wchodzi wizyta w termach Miskolc na Węgrzech – nie ma co się zastanawiać! To niespotykana na skalę światową atrakcja dla miłośników kąpieli w naturalnych basenach skalnych!
Baseny termalne w Miskolc – adres
Aby dotrzeć bez problemów do term Miszkolc do nawigacji należy wpisać adres: 3519 Miskolc, Pazár István sétány 1, a jeśli się zgubimy, to należy obrać kierunek na południowo-zachodnie obrzeża Miszkolca i pytać o Barlangfürdő.
Miszkolc jest miastem położonym w północno-wschodniej części Węgier. Jest znanym ośrodkiem przemysłowym, choć lata burzliwego rozwoju hut, fabryk maszyn oraz papierni ma już Miszkolc poza sobą. Na obrzeżu miasta w Górach Bukowych znajduje się największa atrakcja regionu – baseny termalne urządzone w naturalnych zagłębieniach skalnych i grotach.
Węgry słyną z budowy kompleksów termalnych od wielu dziesięcioleci – baseny są w stolicy i na prowincji, praktycznie wszędzie. Jednak kompleks w Miszkolcu jest ewenementem na skalę nie tylko kraju, ale Europy i świata.
Termy Miszkolc – dojazd
Aby tu dotrzeć z Polski potrzeba około trzech godzin jazdy samochodem lub autokarem – z Krynicy Zdrój jest około 193 km. Z Krynicy należy DK 75 jechać do granicy ze Słowacją i stamtąd dalej na południe trasami 77, E50 i E 71 do Miszkolca. Dłuższą trasą z Krynicy (242 km, 3 godz. 40 min.) jedzie się najpierw naszą DK 75, potem słowacką 77, a następnie 37 i 26.
Jeśli zamierzamy spędzić w Miszkolcu jeden dzień, to na termalne kąpiele w basenach czasu będzie wystarczająco dużo. Warto jednak przemyśleć propozycję dłuższego pobytu i zobaczyć Koszyce oraz liczne atrakcje turystyczne regionu. Z Miszkolca do stolicy Węgier jest tylko 180 km.
Warto wiedzieć, że ze znajomością języków u Węgrów bywa różnie. Angielski znają młodzi, niemiecki starsi. W termach Barlangfürdő miłym akcentem dla nas są informacje i instrukcje podawane w języku polskim.
Baseny termalne w Miskolc – parkingi
W obrębie kompleksu jest wiele parkingów, ale są one płatne. Można zostawić pojazd na dużym bezpłatnym parkingu położonym około 500 m od term.
Baseny w grotach Miskolc – cennik 2020
Obecnie do dnia 30 kwietnia 2020 roku obowiązuje cennik zmieniony 1 października 2019 roku.
- Bilety bez limitów czasowych
Bilet normalny 2600 HUF
Ulgowy (studenci, emeryci, dzieci) 2100 HUF
Dzieci do lat 4 wchodzą za darmo.
- Bilety czterogodzinne w weekendy i ferie
Normalny 1900 HUF
Ulgowy 1500 HUF
Nocny 2000
- Bilety promocyjne:
Karnet turystyczny Miskolc pass 2350 HUF (jeden dzień na basenach za darmo plus 4 godziny pobytu w SPA w innym dniu).
Bilety grupowe bez ograniczeń czasowych dla 15 osób i więcej 1850 HUF za jedną osobę
Karnety dla rodzin 6450 HUF dla rodzin 2+1; za następne dzieci dopłata 1850 HUF za osobę
Opłaty dodatkowe:
- zgubienie kluczyka do szafki 5000 HUF
- zgubienie opaski lub zegarka 2000 HUF
- przekroczenie czasu 400 HUF za każdą rozpoczętą godzinę
- sejf 100 HUF
- przechowalnia bagażu 500 HUF
Podane ceny zawierają podatek VAT. Na terenie ośrodka można płacić gotówka lub kartami płatniczymi. Aktualny kurs forinta najlepiej sprawdzać na stronie NBP.
Termy Miskolc – godziny otwarcia
Termy czynne są cały rok – w styczniu przeprowadza się konserwację urządzeń, warto sprawdzić na stronie dostępność.
Kompleks działa od 9.00 rano do 20.00 – bilety można kupować do 19.00.
Termy Miszkolc podzielone są na dwie części: baseny wewnętrzne i zewnętrzne. Te drugie w sezonie zimowym są niedostępne, ale to niewielka strata wszak do Miskolca przyjeżdża się ze względu na baseny w grotach skalnych.
Termy Miszkolc – atrakcje
W Miszkolcu jest siedem basenów wewnętrznych i zewnętrznych z wodami leczniczymi o temperaturze od 29 do 36 stopni.
Baseny w części wewnętrznej urządzono we wnętrzu góry – wodą zalano naturalne jaskinie i sieć korytarzy łączących te miejsca. Dna ściany basenów są naturalne, dno dla bezpieczeństwa wyrównano i wyłożono kafelkami. Głębokość pozwala na swobodne brodzenie dorosłym oraz wyższym dzieciom. Baseny są oświetlone, w niektórych miejscach diody zmieniają kolory. W kilku miejscach są naturalne wodospady oraz bicze wodne.
W trzech basenach zewnętrznych zamontowano urządzenia typowe dla miejsc kąpieli dla dzieci – można tu pobierać lekcje pływania lub po prostu świetnie się bawić.
Na terenie term Miszkolc są bary, restauracje, kawiarnie – warto spróbować świetnej węgierskiej kuchni lub przynajmniej skusić się na filiżankę kawy, w parzeniu której Węgrzy nie mają sobie równych.
A jeśli jeszcze mamy czas i siły, to koniecznie pojedźmy do słowackich Koszyc – po wysiłku fizycznym dobrze nam zrobi porcja doznań intelektualnych.
Koszyce – atrakcje turystyczne regionu
Koszyce to centrum kulturowe wschodniej Słowacji – miasto wojewódzkie o bogatej historii, która swoje ślady pozostawiła w wielu miejscach. Na pewno trzeba zobaczyć katedrę św. Elżbiety Węgierskiej – kościół gotycki, będący największą świątynią katolicką na Słowacji. Jednorazowo w katedrze może przebywać nawet 5000 osób! Zachwyt wzbudza jedyny w Europie ołtarz ze stali oraz podwójne kręcone schody królewskie. Warto wdrapać się na 59 metrową wieżę, aby zobaczyć panoramę Spiszu.
Kolejne atrakcje w mieście to:
- kaplica św. Michała;
- grające fontanny;
- park zoologiczny;
- wieża św. Urbana;
- ratusz miejski.
Jadąc z Koszyc w kierunku Polski warto zatrzymać się w miejscowości Žehra. Tu znajduje się czterohektarowy kompleks zamkowy – Zamek Spiski, którego początki sięgają XII wieku. W zamku są ekspozycje poświęcone historii regionu, wystawy broni i dokumentów. Dla turystów urządzono przy zamku ścieżkę edukacyjną Sivá Brada – Dreveník, gdzie można wiele dowiedzieć się o tradycjach, historii oraz przyrodzie regionu.
Wstęp do zamku Spiskiego kosztuje dla dorosłych 8 euro, studenci i emeryci 6 euro, dzieci (od lat 6 do 18) 4 euro, poniżej 6 lat wstęp darmowy.