Jak się ubrać w góry zimą?
Ubiór w góry zimą może w dużej mierze przesądzić zarówno o bezpieczeństwie, jak i o tym, czy wyjazd będzie udany. Temperatura na dużych wysokościach może wynosić nawet poniżej -20°C, a dodatkowo, przez takie czynniki jak wiatr czy wilgotność, jest ona odczuwalna jeszcze bardziej. Zatem jak się ubrać w góry zimą? Odpowiadamy na to pytanie w dzisiejszym artykule.
Jak ubrać się w góry zimą?
Ubranie w góry zimą powinno być dostosowane w pierwszej kolejności do warunków pogodowych, a w drugiej — do własnej wygody. Najważniejszym elementem odzieży zimowej w góry jest bielizna termoaktywna, czyli taka, która zapewnia ciepło, a jednocześnie odprowadza wilgoć z powierzchni ciała. W szczególności polecane są produkty wykonane z wysokogatunkowej wełny merynos, ze względu na liczne dobroczynne właściwości.
Podstawowy element zimowego ubioru w góry stanowią również:
- rękawice zimowe, najlepiej wyposażone w membranę wodoodporną. Dobrym wyborem są również rękawice multifunkcyjne, zapewniają one ciepło, a jednocześnie, nie utrudniają marszu z kijami trekkingowymi,
- kurtka puchowa, trekkingowa z ociepleniem lub 3w1, czyli składająca się z warstw, których można używać w zależności od potrzeb,
- odpowiednie nakrycie głowy — klasyczna czapka zimowa, czapka termoaktywna lub ciepła opaska na głowę, która uchroni przed podmuchami wiatru. W przypadku skrajnie niskich temperatur dobrym pomysłem jest nałożenie na głowę czapki termoaktywnej i na nią — zimowej,
Doskonałym uzupełnieniem zimowego ubioru w góry będą:
- spodnie softshell zimowe,
- buty trekkingowe wyposażone w membranę odporną na wodę oraz podeszwy o zwiększonej przyczepności,
- skarpety trekkingowe, np. z wełny merino lub włókna bambusowego,
- szalik na szyję, zimowy komin lub wielofunkcyjna chusta typu buff, która zabezpieczy przed wiatrem, śniegiem, gradem i mrozem.
Ubranie w góry — co jest zbędne zimą?
Skoro wiemy już, jak się ubrać zimą w góry, warto również wspomnieć o tych rodzajach ubrań czy butów, które o tej porze roku są zbędne. Odzież w góry, która może niepotrzebnie przeciążać plecak lub co gorsza, nie sprawdzić się w zimowych warunkach i przyczynić się do różnych niebezpiecznych sytuacji, to np.:
- peleryna przeciwdeszczowa wykonana z plastiku,
- ubrania jeansowe,
- ubrania wykonane z bawełny,
- zwykłe obuwie, np. adidasy.
Co spakować w góry zimą?
Poza wiedzą na temat tego, jak się ubrać w góry, warto mieć świadomość również odnośnie tego, co spakować na wyjazd. W zimowych miesiącach na szlaku mogą się przydać:
- apteczka turystyczna,
- folia NRC (inaczej koc ratunkowy),
- kijki trekkingowe,
- krem z filtrem,
- latarka czołówka — zimą w górach zmrok zapada bardzo szybko,
- okulary przeciwsłoneczne (śnieg mocno odbija promienie słoneczne),
- stuptuty, które zabezpieczą spodnie przed wilgocią, ochronią także przed wpadaniem śniegu do butów,
- termos — łyk ciepłej herbaty czy też zupy może postawić na nogi, nawet w chwili największego kryzysu,
- zapasowe rękawiczki.
Strój w góry zimą — kiedy raczki, a kiedy raki?
Na koniec kilka porad związanych nie tyle z odzieżą w góry zimą, co z akcesoriami, które mogą się okazać niezbędne o tej porze roku. Zimą zawsze warto mieć w plecaku raczki i/lub raki. Raczki to sprzęt dla turystów, którzy poruszają się mniej wymagającymi szlakami, bez elementów wspinaczkowych. Są mniejsze i lżejsze od klasycznych raków i mają mniej kolców, można je także nakładać na różne rodzaje butów sięgających za kostkę. Natomiast jeśli chodzi o raki, jest to bardziej specjalistyczny sprzęt, służący do poruszania się stromymi ośnieżonymi szlakami. Wyróżniamy raki koszykowe (paskowe), półautomatyczne i automatyczne.
Turyści poszukujący informacji na temat tego, jak ubrać się w góry zimą, często interesują się także rakietami śnieżnymi. To sprzęt, który pozwala poruszać się po śniegu bez zapadania się, zakłada się go na zwykłe buty. Poruszanie się w rakietach nie wymaga specjalnych umiejętności, można je kupić na własność lub wypożyczyć. Wędrówki można planować wszędzie tam, gdzie spadł śnieg, akcesorium jest przydatne nie tylko zimą, ale także późną jesienią oraz wczesną wiosną.
Wyposażenie, które może się okazać niezbędne zimą, a które również wykracza poza kategorię odzież w góry, to:
- czekan — sprzęt służy do wspinaczki po pionowych ścianach, wyrąbywania stopni w lodzie, a także do hamowania podczas ześlizgnięcia, asekuracji oraz jako laska do podpierania. Przed wybraniem się na wyprawę z czekanem konieczne jest przeszkolenie z zakresu obsługiwania się tym akcesorium,
- lawinowe ABC – detektor, sonda i łopatka stanowią niezbędne wyposażenie każdego narciarza skiturowego. Sprzęt może uratować życie, jeśli dojdzie do zejścia lawiny, korzystanie z niego wymaga odpowiedniego przeszkolenia.
Jeśli chodzi o zimowe warunki w Pieninach, góry te znane są z ciekawych, a jednocześnie małowymagających szczytów. W większości przypadków na zimowym szlaku w Pieninach wystarczą w zupełności raczki lub nakładki antypoślizgowe na buty. Warto jednak zachować czujność, śledzić komunikaty o zagrożeniach lawinowych i na tej podstawie dobierać wyposażenie. Jak informuje GOPR, zejścia zsuwów i małych lawin na stokach pienińskich także są możliwe. Rejonem o potencjalnie dużym zagrożeniu jest np. Ścieżka Pienińska po stronie słowackiej.