Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry z dzieckiem?
Jak przygotować się na zimowy wyjazd w góry z dzieckiem?
Wyprawa w góry z dzieckiem w sezonie zimowym to świetny pomysł. Aktywny wyjazd pozwoli odpocząć od codzienności oraz nacieszyć się nie tylko pięknymi widokami, ale także czasem z najbliższą rodziną. Aby jednak wycieczka była udana, konieczne są odpowiednie przygotowania. Kiedy jechać? Gdzie nocować z pociechą? Co zapakować na wyprawę? O czym jeszcze pamiętać? Odpowiedzi na te pytania poznacie w trakcie lektury niniejszego artykułu.
Góry zimą z dzieckiem – kiedy jechać?
Wyjazdy górskie z dzieckiem można rozpocząć już w okresie niemowlęcym, kiedy pociecha ukończy 6. miesiąc życia. Oczywiście w przypadku tak małego bobasa nie należy wybierać wyższych partii gór — polecane są raczej pasma takie jak Beskidy, czy też Karkonosze lub spacerowanie po Dolinach. Kiedy jechać w góry zimą? Aby wycieczka była jak najbardziej komfortowa dla całej rodziny, poleca się wybrać termin poza sezonem, np. w listopadzie lub na przełomie lutego i marca.
Góry zimą z dzieckiem – gdzie nocować?
Na zimowy wyjazd z dzieckiem najlepiej jechać z zaprzyjaźnioną rodziną, w której są dzieci w podobnym wieku. Podczas rezerwacji noclegu zapytajcie o możliwość wynajęcia pokoju z własną łazienką. Wiele pensjonatów oferuje całe apartamenty typu studio, w których będziecie się czuć komfortowo, natomiast w niektórych schroniskach są dostępne pokoje 2-osobowe. Dodatkowo warto upewnić się, czy na terenie obiektu są dostępne: czajnik bezprzewodowy, kuchnia turystyczna oraz inne udogodnienia dla dzieci, np. wysokie krzesełko do karmienia lub kącik zabaw.
Zimowy wyjazd w góry z dzieckiem – co spakować?
Wyprawa w góry z dzieckiem powinna zostać poprzedzona odpowiednimi przygotowaniami. Co zabrać na wyjazd? Niezbędne są:
- ciepła odzież (w tym także bielizna),
- dobre buty trekkingowe dla każdego członka rodziny,
- jedzenie w słoiczkach (w przypadku małych dzieci),
- krem chroniący przed mrozem lub słońcem,
- raczki na buty,
- ubrania na zmianę – zapasowe rękawiczki, skarpetki, polary i czapki,
- spray impregnujący do butów,
- środki przeciwgorączkowe oraz inne przydatne leki,
- termos z ciepłą herbatą,
- zapas pieluszek (dotyczy niemowląt).
Zimowy wyjazd w góry z dzieckiem – na co uważać?
O czym pamiętać przed wyjazdem w góry z dzieckiem? Podczas planowania tras z niemowlakami należy dobierać szlaki tak, aby rodzina spędziła na dworze maksymalnie godzinę. Natomiast w przypadku starszych dzieci, optymalne będą spacery 2- do 4-godzinnych. Szukajcie tras, na których znajdują się schroniska, żeby można było się ogrzać, coś przekąsić oraz skorzystać z łazienki. Jeśli zamierzacie zabrać sanki lub jabłuszka, obierajcie jako cel doliny.
Zimowy wyjazd w góry z dzieckiem – propozycje szlaków
Na szlak z dzieckiem należy wychodzić wcześnie, tak, aby wrócić przed zmrokiem, gdy na zewnątrz jest jeszcze ciepło i jasno. Dobierając trasy, należy się kierować kondycją najmłodszego uczestnika wycieczki — najlepiej wybierać takie, które już udało się poznać latem, w łatwiejszych warunkach. Jakie miejsca polecamy na krótkie zimowe wycieczki dla całych rodzin? Poniżej znajdziecie kilka propozycji.
Wiele łatwych tras górskich znajdziecie w Pieninach. Warto sprawdzić np. Szafranówkę (742 m n.p.m), szczyt znajdujący się w Pieninach Małych. Dojście żółtym szlakiem ze Szczawnicy nie powinno zająć więcej niż 2 godziny. Piękny i nietrudny jest także szlak na Wysoki Wierch ze wsi Szlachtowa. Trasa wynosi mniej niż 8 km, pokonacie ją całą w około 3-4 godziny (w zależności od kondycji). Przez obie góry przebiega granica polsko-słowacka.
Zima to idealna pora roku, aby odwiedzić Gorce. Na wycieczki górskie z dziećmi wybierajcie takie szlaki, które gwarantują piękne widoki oraz dają możliwość odpoczynku lub noclegu w schronisku. Polecane trasy to np. spacer z Rabki na Maciejową. Przejście tam i z powrotem zajmie niecałe 3 godziny. Świetnym miejscem na spacer ze starszymi dziećmi jest także szlak z Obidowej, przez Stare Wierchy, na Turbacz. Wycieczkę warto rozbić na dwa dni, ponieważ dojście na Turbacz zajmuje zimą około 4 godzin.
A jeśli marzą Wam się Tatry zimą, odwiedźcie koniecznie kultową Polanę Rusinową. Szlak jest bardzo łatwy i w większości płaski, natomiast widoki na samym końcu trasy obłędne i zapadające na długo w pamięć. Z dziećmi najlepiej wchodzić z Doliny Filipka, spacer tam i z powrotem nie powinien zająć nie więcej niż około 3-4 godziny. Po drodze można odpocząć oraz napić się ciepłej herbaty w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr na Wiktorówkach.
Wypad w góry z dziećmi to dobry pomysł, pod warunkiem, że dobrze przygotujecie się na taką wyprawę. Przed wyruszeniem na szlak trzeba zawsze sprawdzić pogodę, bardzo ważne jest także, aby rozsądnie się spakować – tak, aby pociechom niczego nie brakowało, a jednocześnie, aby plecak nie obciążał nadmiernie rodzica. Gdy już wypróbujcie opisane powyżej trasy, można wybierać stopniowo coraz to dłuższe i bardziej wymagające miejsca. Możliwe jest także połączenie wyjazdu górskiego z nartami lub snowboardem.