Hala Majerz - miejsce, które warto odwiedzić
Hala Majerz, ukryta w samym sercu Pienin, jest często pomijana przez turystów. Tymczasem to piękne miejsce zasługuje na to, aby się tu zatrzymać na chwilę lub na dłuższy postój! W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, dlaczego.
Piękne miejsca w Pieninach, czyli Hala Majerz
Hala Majerz to duża hala pasterska, znajdująca się na grzbiecie i stokach góry Majerz, w Pieninach Czorsztyńskich. Przez jej środek prowadzi Główny Szlak Pieniński na odcinku Czorsztyn – Trzy Korony.
Hala Majerz - dlaczego warto uwzględnić ją w planach?
Hala Majerz stanowi nielada atrakcję Pienin. Miejsce to warto odwiedzić między innymi ze względu na wspaniałe widoki, wychwalane już w 1818 roku przez Jana Rostworowskiego, w powieści zatytułowanej Zamek w Czorsztynie. Z hali można podziwiać łańcuch Tatr, Pienin oraz Pasmo Lubania w Gorcach, a przy dobrej pogodzie także Beskidy i Babią Górę.
Kolejny powód, dla którego warto uwzględnić w planach Halę Majerz, to znajdująca się tutaj bacówka, jedna ze słynniejszych atrakcji turystycznych Pienin. W sezonie letnim można tutaj kupić świeże góralskie wyroby, nie tylko oscypki czy bundz, ale także żentycę, czyli serwatkę z mleka owczego ściętego podpuszczką, którą otrzymuje się jako produkt uboczny podczas wyrabiania oscypków i bundzu.
Sprawdź też:
Hala Majerz - jak się tutaj dostać?
Na Halę Majerz w Pieninach Czorsztyńskich można się dostać na wiele różnych sposobów. Najprostszym z nich jest pozostawienie samochodu w Czorsztynie i następnie wejście do Pienińskiego Parku Narodowego, aby udać się dalej, niebieskim szlakiem turystycznym ku hali. Taki spacer zajmie nam około 15-20 minut. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu, możemy po powrocie z hali zwiedzić jeszcze pawilon wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego oraz ruiny zamku Czorsztyn.
Halę Majerz warto uwzględnić w planach, gdy planujemy dłuższy pobyt w schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych i startujemy z Czorsztyna. Dojście do schroniska zajmie nam około 2,5 - 3 godzin, nie licząc dłuższych postojów właśnie na Hali Majerz czy na Przełęczy Szopka. W sezonie letnim już na samym początku wyjazdu możemy odczuć klimat Pienin Czorsztyńskich smakując pysznych oscypków, a gdy ostatniego dnia będziemy wracać przez tę samą halę, możemy zrobić sobie zapasy góralskich wyrobów i przywieźć je do domu.
Hala Majerz może być także jednym z przystanków na trasie, gdy planujemy zdobyć jedną z większych atrakcji Pienin, czyli Trzy Korony. Wędrówka z Czorsztyna na szczyt z platformą widokową może zająć do 3 godzin, na szczęście siły możemy zregenerować właśnie na hali oraz na Przełęczy Szopka bliżej Trzech Koron. A po triumfalnym wejściu możemy zejść na nocleg do Schroniska PTTK Trzy Korony, które znajduje się zaledwie 45 minut marszu od słynnego szczytu.
Pieniny i okolice - co warto zobaczyć, poza Halą Majerz?
Hala Majerz to nie jedyne piękne miejsce w Pieninach. Jeśli planujemy dłuższy pobyt w górach, zadbajmy także o to, aby uwzględnić w planie wyjazdu:
- szlak ze schroniska PTTK Orlica przez Sokolicę, do Krościenka;
- spacer grzbietem Pienin Małych;
- wspinaczkę na Wysoki Wierch;
- zwiedzanie Jeziora Czorsztyńskiego.
Szlak ze schroniska PTTK Orlica przez Sokolicę, do Krościenka
Jednym z piękniejszych miejsc w Pieninach jest szczyt Sokolica. Do tej atrakcji Pienin dotrzemy ze schroniska PTTK Orlica, będzie to wymagało nie tylko wspinaczki, ale także przeprawy brzegiem Dunajca łodzią z flisakiem (która jest czynna w okresie od 15 kwietnia do 31 października). Następnie możemy zejść zielonym szlakiem turystycznym do Krościenka nad Dunajcem i tam złapać busika z powrotem do Szczawnicy.
Spacer grzbietem Pienin Małych
Wspaniałą trasą, pełną ciekawych formacji skalnych oraz urzekających widoków, jest szlak prowadzący ze wsi Jaworki, przez słynną atrakcję Pienin - wąwóz Homole, ku Durbaszce, zakończony zejściem do Szlachtowej lub Szczawnicy. Trasa jest dość długa, liczy 13 kilometrów, a jej pokonanie może zająć kilka godzin, dlatego lepiej uwzględnić ją w kolejnych dniach wyjazdu, gdy już się dobrze rozgrzejemy.
Wspinaczka na Wysoki Wierch
Do tej atrakcji Pienin dostaniemy się w około 1,5 godziny ze słowackiej miejscowości Wielki Lipnik lub w niecałe 2 godziny z miejscowości Szlachtowa. Na miejscu czekają na nas przepiękne widoki na 4 strony świata, w tym między innymi na Tatry, Pieniny oraz Gorce.
Zwiedzanie Jeziora Czorsztyńskiego
Co jeszcze uwzględnić w planie wyjazdu w Pieniny i okolice? Co warto zobaczyć? Polecamy Jezioro Czorsztyńskie, zarówno osobom, które lubią aktywny wypoczynek i sporty wodne, jak i tym zakochanym w panoramach, rejsach i królewskich zamkach. Na jednym brzegu zbiornika, w Czorsztynie, znajdziemy ruiny średniowiecznej warowni, datowanej na okolice XIII wieku. Tymczasem na drugim brzegu wznosi się majestatyczny Zamek Dunajec w Niedzicy. Zwiedzanie obu twierdz można połączyć z kolejną atrakcją Pienin, czyli rejsem widokowym po jeziorze.
Zdjęcie główne: Photo by Kuba Regulski on Unsplash