Ferie w Małopolsce 2020 – kiedy przypadają, gdzie pojechać?
Święta, święta, a po świętach… ferie! Kto jeszcze nie zaplanował, niech zwołuje rodzinną naradę i planuje wyjazd. A dokąd? Wiadomo – gdy mówimy: „ ferie zimowe”, to na myśli możemy mieć wyłącznie Małopolskę!
Małopolska krainą ferii zimowych
Dla uczniów zamieszkujących Małopolskę ferie zaplanowano na trzecią turę – od 27 stycznia do 9 lutego 2020 roku. Jednak ferie w Małopolsce tak naprawdę zaczynają się już teraz. Najpierw będzie to wyjątkowo długi w tym roku wypoczynek świąteczny – przerwa w szkołach trwa aż do 7 stycznia, a potem od 13 stycznia rusza feryjna karuzela dla poszczególnych regionów. Ostatni dzień ferii w Polsce przypadnie na 23 lutego. Jakby nie liczyć - przez dwa miesiące Małopolska będzie krainą feryjnej laby i urlopowego relaksu.
Ferie w Małopolsce 2020 – dlaczego właśnie tutaj?
Ferie zimowe spędzane rodzinnie na wczasach lub w formie obozów sportowych, kolonii czy obozów tematycznych, nieodłącznie kojarzą się ze śniegiem, mrozem i uprawianiem sportów zimowych. Małopolska dysponuje doskonale wyposażoną infrastrukturą dedykowaną miłośnikom narciarstwa we wszystkich jego odmianach, saneczkarstwa, snowboardingu. To właśnie na stokach o różnej długości oraz odmiennych stopniach trudności odnajdą się początkujący narciarze nieśmiało i powoli podejmujący pierwsze próby na oślich łączkach, a także mistrzowie zjazdów z tras położonych wysoko – długich i trudnych.
Trasy zjazdowe w Małopolsce są doskonale przygotowane, oświetlone, wyposażone w parkingi, otoczone zapleczem gastronomicznym, wypożyczalniami i serwisami sprzętu narciarskiego. Dla korzystających z tras i wyciągów właściciele ośrodków proponują liczne ulgi przy zakupie karnetów wejściowych.
Bezśnieżne ferie w Małopolsce 2020 – co robić?
Ale co będzie, jak nie spadnie śnieg? Część ośrodków dysponujących trasami będzie naśnieżać stoki przy pomocy armatek śnieżnych. Tam, gdzie sprzętu do sztucznego dośnieżania nie ma, wypoczywający powinni zaplanować skorzystanie z innych bogactw Małopolski.
Termy – ciepła kąpiel w środku zimy
Termy, czyli systemy basenów kąpielowych opartych na źródłach geotermalnych znajdują się w kilku ośrodkach w Małopolsce. Najbardziej znane termy w Bukowinie (największe w Polsce) oraz Białce Tatrzańskiej oferują usługi na najwyższym poziomie za przystępną cenę.
Kąpiel w wodzie termalnej to wielka frajda i przyjemność. Można korzystać z basenów z podgrzaną wodą, albo z kąpieli leczniczych w czystej wodzie siarkowej. Miłośnicy wodnych zabaw na pewno skorzystają z pokaźnej wielkości systemów całorocznych zjeżdżalni.
Oprócz tych największych – Białki i Bukowiny, godne polecenia są termalne baseny w Zakopanem, Chochołowie, Szaflarach, Czarnej Górze. A jeśli ktoś woli może pojechać do ośrodków leczniczych na słowacką stronę.
Ferie w Małopolsce – edukacja przy okazji wypoczynku
Korzystając z niepogody, czyli braku śniegu i mrozu, warto udać się na odkrywczą wyprawę po zabytkach i innych ciekawych miejscach Małopolski.
Wiadomo, że numerem jeden na trasie powinien być Kraków. To miejsce niezwykłe pod każdym względem. Jego wartość doceniono również na świecie – Kraków wpisany jest od lat na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na zwiedzenie miasta warto poświęcić więcej niż jeden dzień. Poza znanymi i najczęściej zwiedzanymi miejscami warto zaplanować odwiedzenie atrakcji mniej oczywistych. To taki swoisty „Kraków dla zaawansowanych” – zwiedzanie omijające tłumy na Wawelu czy Rynku Starego Miasta, a odkrywające niezwykłe osiągniecia minionych pokoleń. Wśród takich ciekawostek krakowskich jest piękny kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Znajduje się w centrum miasta, ale omijają go wycieczki pędzące do słynnej Katedry Wawelskiej.
Kościół apostołów jest pierwszą budowlą krakowską wzniesioną w stylu barokowym. Styl czysty, z typowymi dla baroku wyznacznikami. Jeśli zaplanujemy zwiedzanie kościoła w czwartek, mamy szansę na udział w niezwykłym spektaklu o wymiarze naukowym. W Kościele Apostołów Piotra i Pawła można w każdy czwartek być uczestnikiem pokazu – doświadczenia obrazującego ruch Ziemi wokół własnej osi. Do pokazu wykorzystuje się najdłuższe w Polsce wahadło Foucaulta – jego długość to 46,5 m!
Poza Krakowem można również znaleźć perły kultury polskiej warte poznania:
- Zalipie – czyli malowana wieś; wspaniały skansen, którego podstawą stała się zagroda Felicji Curyłowej. W Zalipiu nie tylko ogląda się i fotografuje chaty pomalowane w niezwykłe wzory, ale można tu także być uczestnikiem warsztatów plastycznych i rękodzielniczych.
- Alwernia – mała miejscowość z najstarszym w Polsce muzeum pożarnictwa; najstarsza jest nie tylko idea muzeum tego typu, ale również sprzęty, które placówka prezentuje na wystawie.
- Zamek Tropsztyn – Tropsztyn w Wytrzyszczce koło Czchowa, brzmi trochę jak ćwiczenie na dykcję, to zamek obronny na półwyspie okolonym z trzech stron rwącymi wodami Dunajca; tu powinni przybyć poszukiwacze legendarnego skarbu …Inków; skąd inkaski skarb na tropsztyńskim zamku dokładnie nie wiadomo, ale legenda mówi, że tu został ukryty przez potomka ostatniego władcy Inków Andreasa Tupac Amaru II; dowodem na inkaski skarb w Polsce ma być inskrypcja w języku Inków odnaleziona na zamku w Nidzicy.
- Dębno – wieś między Bochnią, a Tarnowem, z niezwykłej urody zamkiem rycerskim wzniesionym w stylu późnego gotyku; warto tu być i ze względu na architekturę, ekspozycje muzealne i piękne widoki na okolicę.
Jak zawsze, zapraszamy Was w malownicze okolice Trzech Koron, do naszego Schroniska! I tu również spędzicie wyjątkowe ferie w Małopolsce 2020! Więcej na ich temat można przeczytać w naszych pakietach.