Eliaszówka – opis szlaku i wskazówki dla turystów
Eliaszówka – opis szlaku i wskazówki dla turystów
Eliaszówka to najwyższy szczyt Gór Lubowelskich, położony na granicy polsko-słowackiej. Góra jest uznawana przez wielbicieli turystyki pieszej za jedno z tych miejsc w Beskidzie Sądeckim, z których roztacza się najpiękniejszy widok na Tatry. Jak wejść na Eliaszówkę? Gdzie zaczyna się szlak i w jakim miejscu najlepiej zostawić samochód? Jakie inne atrakcje warto zobaczyć w najbliższej okolicy? Odpowiadamy na te pytania.
Eliaszówka – najwyższy szczyt Gór Lubowelskich
Góra Eliaszówka (z języka słowackiego Eliášovka, a dawniej Heliášovka) wznosi się na wysokość 1023 metrów n.p.m. Niektórzy uważają, że znajduje się ona w Beskidzie Sądeckim, natomiast inni twierdzą, iż pasmo Góry Lubowelskie, do którego należy Eliaszówka, to odrębny region. Dylematu nie rozwiązuje ukształtowanie terenu – szczyt stanowi punkt zwornikowy, podobnie jak tatrzański Wołowiec (2064 metrów n.p.m.), z tym że jest on punktem łączącym dwa grzbiety, a nie trzy.
Eliaszówka – jak wejść na szczyt?
Najszybszy szlak na Eliaszówkę prowadzi z Przełęczy Obidza. Przejście trasy biegnącej równolegle z granicą polsko-słowacką, liczącej niewiele ponad 3 kilometry, zajmuje około godziny (w warunkach letnich). Jeśli chodzi o powrót, istnieją dwie opcje: udanie się ponownie tą samą drogą, np. z noclegiem w pobliskiej bacówce, lub wydłużenie podróży o wędrówkę do miasta Piwniczna-Zdrój albo nawet dalej — w kierunku słowackiej wsi Mniszek nad Popradem (z języka słowackiego Mníšek nad Popradom).
Inny sposób dojścia na Eliaszówkę to wyruszenie zielonym szlakiem ze skrzyżowania w Piwnicznej-Zdroju. Trasa liczy prawie 7 kilometrów, a jej przejście nie powinno zająć więcej niż 3 godziny. Wycieczkę można zakończyć noclegiem w pobliskim schronisku górskim (wymagana wcześniejsza rezerwacja) lub zejść w kierunku Przełęczy Obidza. A jeśli kondycja na to pozwala, warto wydłużyć wyprawę aż na Słowację, np. do góry Čierťaže czy wsi Jarabina (Jarzębina).
Eliaszówka – wskazówki dla turystów
O ile dojazd do Piwnicznej-Zdroju okazuje się w miarę prosty, o tyle w przypadku wybrania krótszego wariantu szlaku na Eliaszówkę mogą się pojawić problemy z parkowaniem. Niestety w obu kierunkach na Obidzę w Kosarzyskach obowiązuje zakaz ruchu. Na szczęście istnieje opcja zostawienia auta przy Miejscu Odpoczynku Rowerzystów (MOR) na czerwonym szlaku. Jest tam bezpłatny parking — oto współrzędne geograficzne tego miejsca: 49.4193, 20.6287. Trasa na szczyt, licząc od parkingu, to niecałe 4 kilometry. Jej przejście zajmuje niewiele ponad godzinę.
Co ciekawego zobaczycie na szczycie Eliaszówki? Jedną z atrakcji stanowi wieża widokowa o wysokości 20 metrów. Tuż obok niej znajduje się także wiata turystyczna oraz miejsce do rozpalenia ogniska. Nie można nie wspomnieć również o pięknych widokach – z góry rozciąga się imponująca panorama polskich i słowackich Pienin oraz Tatr, widać stamtąd także Gorce, Beskid Sądecki i Beskid Wyspowy na czele z Babią Górą. Wstęp na strażnicę jest bezpłatny.
Eliaszówka – inne atrakcje w okolicy
W Górach Lubowelskich i okolicach nie brakuje atrakcji. W pobliżu szczytu Eliaszówka wyznaczono kilka tras do narciarstwa biegowego, niedaleko usytuowane są też Stacja Narciarska Wierchomla z wyciągiem krzesełkowym i licznymi wyciągami orczykowymi oraz Stacja Narciarska Sucha Dolina, na którą składa się aż 11 tras dla narciarzy liczących w sumie ponad 10 kilometrów. Nartostrady są przygotowywane przez 3 ratraki śnieżne, cześć z nich jest oświetlona, dzięki czemu przyjemność z pokonywania stoków da się czerpać również w godzinach wieczornych.
Inne ciekawe miejsce zlokalizowane niedaleko góry Eliaszówka to wieś Litmanowa, a szczególnie znajdujące się tam Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej. Greckokatolicki kościół zbudowano na południowo-wschodnim grzbiecie szczytu, na polanie Zvir. Prowadzi do niego żółty szlak Jaworki – przełęcz Rozdziela. Trasę pieszą liczącą ponad 7 kilometrów przebywają dzielnie i licznie pielgrzymi nie tylko z Polski i Słowacji, ale także z innych krajów, w tym nawet pochodzenia amerykańskiego.
Będąc w okolicy Eliaszówki, warto odwiedzić także Mníšek nad Popradom. Malownicza słowacka wieś jest znana z tego, że w XVIII wieku wzniesiono tam kościół pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Budynek sakralny istnieje do dziś, wewnątrz można podziwiać dwa cenne dzieła – „Matka Boska Różańcowa” oraz „Podwyższenie Krzyża”. Obrazy powstały w latach 60-80. XIX wieku. Niedaleko zlokalizowana jest też miejscowość Lubowla, której najważniejszy zabytek to Zamek Stara Lubovna.
Szczyt Eliaszówka położony blisko Pienin to ciekawa propozycja na wyjazd w góry całą rodziną. W okolicy nie brakuje pięknych widokowo szlaków turystycznych oraz zabytków – budynków sakralnych i zamków, jest również gdzie przenocować. Poziom trudności wycieczki możecie dostosować do kondycji wszystkich członków wyprawy, a także warunków pogodowych. Zima wcale nie stanowi przeszkody, aby wędrować po niskich pasmach takich jak Góry Lubowelskie.