
5 pomysłów na wędrowanie po Pieninach, idealnych na długi weekend
Pieniny to góry, które oferują szereg różnorodnych szlaków turystycznych z pięknymi widokami, dostępnych dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. Gdy na długi weekend zapowiadana jest piękna pogoda, nie ma nic lepszego niż zaplanować wędrowanie po Pieninach! W artykule przedstawiamy 5 propozycji tras w Pieninach, idealnych na przedłużony weekend.
Wędrowanie po Pieninach - Trzy Korony i Sokolica za jednym zamachem lub w 2 dni
Nasze zestawienie tras po Pieninach, które warto uwzględnić w planie długiego weekendu w górach, otwierają najsłynniejsze pienińskie szczyty, czyli Trzy Korony (982 metrów n.p.m.) i Sokolica (747 metrów n.p.m.). Przy dobrej kondycji możemy je zdobyć w ciągu jednego dnia (w wysokim sezonie na galerie widokowe na Trzech Koronach i Sokolicy można wejść na tym samym bilecie w ciągu jednego dnia). Jeśli jednak nie lubimy pośpiechu, dobrym pomysłem będzie rozłożenie tej wyprawy na dwa dni.
Jeśli nasze wędrowanie po Pieninach rozpoczniemy w schronisku PTTK Trzy Korony w Sromowcach Niżnych, na szczyt Trzy Korony wejdziemy w około 1,5 - 2 godziny. Na miejscu czeka na nas taras widokowy, z którego możemy podziwiać Przełom Dunajca i rozległy obszar Pienińskiego Parku Narodowego. Następnie możemy zejść do Krościenka nad Dunajcem i drugiego dnia zrobić trasę po Pieninach z Krościenka nad Dunajcem na Sokolicę. W zależności od sezonu możemy wrócić z powrotem do Krościenka, lub, po zejściu z Sokolicy przeprawić się łodzią na drugi brzeg Dunajca, do schroniska PTTK Orlica w Szczawnicy, słynącego z przepysznej, pienińskiej kuchni. Przeprawa jest dostępna od 15 kwietnia do 31 października.
Sprawdź też:
- Trzy Korony — jak dojechać? Gdzie nocować?
- Szlak na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych.
- Najpiękniejsza z pięknych – Sokolica w Pieninach
- Szlak turystyczny - Trzy Korony - Sokolica
Trasy po Pieninach - Wysoka to gratka dla zdobywców Korony Gór Polski
Gdy przez wędrowanie po Pieninach rozumiemy chodzenie po wyższych partiach gór, a w dodatku jesteśmy w trakcie “robienia” Korony Gór Polski, atrakcyjnym szczytem będzie Wysoka, który wznosi się na wysokość 1050 metrów n.p.m. Trasa zaczyna się w Jaworkach, oferuje ona nie tylko wspaniałe widoki, ale także ogromną satysfakcję, w szczególności z końcowego podejścia. Możemy wybrać wariant prowadzący przez wąwóz Homole (niecałe 4 km pieszo, około 1:40 - 2 godziny marszu) lub przejść przez rezerwat Biała Woda (około 7,5 km, prawie 3 godziny marszu).
Sprawdź też:
- Wysoka, Pieniny — opis szlaku i wskazówki dla turystów
- Korona Gór Polski – Wysoka — co warto wiedzieć?
Łatwe trasy po Pieninach - szlak z Czorsztyna na Polanę Majerz
Jeśli chodzi o rodzinne wędrowanie po Pieninach dobrym wyborem będzie łatwy szlak turystyczny, który prowadzi z Czorsztyna na Polanę Majerz. Spacer zajmie w jedna stronę około 20 minut, natomiast na miejscu czeka na nas nie tylko rozległa polana z pięknymi widokami, ale również bacówka, w której można spróbować lokalnych przysmaków wytwarzanych z owczego mleka. Po pokonaniu tej trasy po Pieninach możemy udać się nad brzeg Jeziora Czorsztyńskiego - zwiedzić ruiny zamku, udać się na rejs po jeziorze lub po prostu rozkoszować się tutejszymi widokami.
Rodzinne wędrowanie po Pieninach - szlak ze schroniska PTTK Trzy Korony do Czerwonego Klasztoru
Na rodzinne wędrowanie po Pieninach dobrze sprawdzi się trasa, która prowadzi ze schroniska PTTK Trzy Korony do Czerwonego Klasztoru. Możemy udać się tam pieszo lub wypożyczyć w schronisku górskim rowery i zorganizować wyprawę rowerową. Inny wariant to trasa ze Szczawnicy, jednak w tym przypadku należy sobie zarezerwować około 2,5 - 3 godziny na samo dojście. Jeśli chodzi o zwiedzanie kompleksu klasztornego, najważniejsze punkty, takie jak np. domy czy ogrody mnichów, zobaczymy w około 1,5 godziny.
Łatwe trasy po Pieninach - szlaki z Jaworek
Na koniec warto wspomnieć o łatwych trasach po Pieninach, prowadzących z miejscowości Jaworki. Idealnym wyborem na rodzinne wędrowanie po Pieninach będzie np. szlak przez Wąwóz Homole do Kamiennych Ksiąg lub spacer przez Rezerwat przyrody Biała Woda. Homole pokonamy w jedną stronę w około pół godziny, na miejscu czekają na nas imponujące formacje skalne, mostki i kładki - klimat jest po prostu bajkowy. Tymczasem Rezerwat przyrody Biała Woda jest lepiej przystosowany dla rodzin z małymi dziećmi. Szlak prowadzi dnem doliny, wzdłuż potoku Białej Wody, szutrową ścieżką bez stromych podejść. Możemy się tutaj wybrać zarówno z wózkiem dziecięcym, jak i na rowerach.
Sprawdź też:
- Wąwóz Homole zimą i latem – najpiękniejszy szlak pieniński dla każdego
- Rezerwat przyrody Biała Woda – lokalizacja, dojazd, trasy spacerowe
Zdjęcie główne: Kuba Regulski on Unsplash