Rezerwat Biała Woda w pobliżu Szczawnicy - czas przejścia
Wakacje, urlop z dziećmi czy ferie zimowe w Szczawnicy – będąc tutaj musisz zobaczyć nie tylko te najpopularniejsze atrakcje, ale również te mniej znane, które są równie urocze i wyjątkowe. Rezerwat Biała Woda znajdujący się w pobliżu Szczawnicy, to wyjątkowa kraina, którą można zwiedzić udając się między innymi szlakiem mającym start w Jaworkach.
Położenie rezerwatu Biała Woda
Rezerwat przyrody Biała Woda znajduje się na wschód od Szczawnicy, a swój początek ma w Jaworkach. Tu też znajdują się tablice informacyjne, co stanowi duże ułatwienie dla każdego turysty. Rezerwat został założony w 1963 roku, natomiast jego powierzchnia wynosi około 28 ha. Jest uznawany za jeden z najpiękniejszych zakątków Pienin, ponieważ znajduje się w dolinie potoku, a ponadto, oferuje możliwość podziwiania cudownego Wąwozu Międzyskały. Z Jaworek do rezerwatu przyrody Biała Woda można dostać się spacerkiem, pokonując średnio wymagający szlak turystyczny. Na trasie z pewnością nie zabraknie cudownych widoków, malowniczej przyrody, zwierząt oraz ptaków.
Rezerwat przyrody Biała Woda powstał głównie po to, aby zapewnić ochronę niezwykłym formacjom skalnym, kaskadom potoków, faunie i florze, a także aby chronić pozostałości po łemkowskiej wsi. Obecnie rezerwat można podziwiać nie tylko spacerując, ale również jeżdżąc na rowerze.
Co warto zobaczyć w rezerwacie Biała Woda?
Gdy tylko przekroczymy wejście do rezerwatu, naszym oczom będą prezentować się wyjątkowe, wysokie skały o bardzo nietypowych kształtach. Te najpopularniejsze to Czubata Skała, a zaraz za nią - Bazaltowa Skała.
Bazaltową Skałę, o wysokości 3,5 m, odkryto około 1925 roku. Szacuje się, że pochodzi sprzed 110-120 mln lat. Dzięki nietypowej strukturze, dziś jest uznawana za jeden z pomników przyrody na terenie rezerwatu Biała Woda.
W rezerwacie znajduje się także Smolegowa Skała, którą poznacie po bardzo stromych stokach. Ma szczególne znaczenie dla rezerwatu, gdyż porastają ją 4 gatunki rzadko spotykanej roślinności (między innymi pępawa Jacquina, konietlica alpejska, dębik ośmiopłatkowy).
Na trasie można zobaczyć potok o nazwie Biała Woda, który tworzy również niewielki, ale uroczy wodospad. Tuż przy nim znajdują się ślady starej sztolni pochodzącej z około XVIII wieku. Idąc dalej, spotykamy kolejne formacje skalne, a wśród nich skałę nazywaną Sfinksem bądź Czerwonymi Skałkami. Ta druga wiąże się z tym, że skały są po prostu w kolorze czerwonym. Ze względu na to, że Czerwone Skałki są zlokalizowane w miejscu dawnego osiedla Kornaje, to są też nazywane Kornwajską Skałą. Na końcu rezerwatu Biała Woda naszą uwagę przykuwa skalny amfiteatr Konowalskie Skały oraz Kociubylska Skała. Każdy z pomników przyrody, który jest godny podziwu i przedstawienia, został oznakowany tabliczką informacyjną. Dzięki temu wiemy dokładnie, na co zwrócić uwagę zwiedzając rezerwat.
Szczególnym uznaniem w rezerwacie Biała Woda cieszy się Wąwóz Międzyskały. Do niego można dotrzeć żółtym szlakiem Jaworki - Przełęcz Rozdziela. Czas przejścia to około 1,5 godziny, natomiast czas powrotu to około 1 godzina.
Szlak turystyczny z Jaworek do rezerwatu Biała Woda
Trasa z Jaworek, a dokładnie z parkingu znajdującego się tuż przy rezerwacie Biała Woda, ma około 2,5 km. Jaki jest czas przejścia? To zależy, w jakim tempie będziemy się poruszać, czy są z nami dzieci. Trzeba jednak liczyć się z tym, że może to być kilka godzin delektowania się spokojem i urokiem tego cudownego miejsca. Wzdłuż trasy znajdują się ławki, na których można wypocząć, posilić się oraz wypocząć.
Dla dzieci czy nawet dorosłych, dodatkową atrakcję mogą stanowić wypasające się owce – to również czarujący widok dla tych, którzy rzadko wybierają się w góry. Na końcu trasy, znajduje się także chatka. Jeśli mamy szczęście, zobaczymy na żywo robienie oscypków. Jeśli natomiast wymęczył nas spacer i mamy ochotę skosztować prawdziwego oscypka, tu również możemy go kupić.
Trasa przebiegająca przez rezerwat przyrody Biała Woda przebiega płasko, bez większych nachyleń, dzięki czemu widoki mogą podziwiać także dzieci. Prócz tego, jest ona dostosowana do potrzeb dzieci niepełnosprawnych, osób poruszających się rowerem bądź rodziców, którzy chcą przejść się z noworodkiem. Tu jednak warto zaopatrzyć się w wózek z solidnymi kołami, np. pompowanymi.
Rezerwat Biała Woda jest więc miejscem, w którym możemy wypocząć, spędzić miłe chwile oraz delektować się prawdziwą, nieskazitelną przyrodą.