Warownia na Górze Zamkowej
Pieniny to jeden z najpiękniejszych zakątków polskich gór. Trzy Korony, spływ Dunajcem, liczne zamki, Droga Pienińska, Wąwóz Homole to najbardziej znane atrakcje turystyczne Pienin, które przyciągają zwiedzających o każdej porze roku. Zróżnicowana przyroda, piękne widoki i łatwe szlaki turystyczne, to zalety Pienin. Miłośnicy historii średniowiecza chętnie zwiedzają Zamkową Górę.
Położenie Zamkowej Góry
Góra ta znajduje się na końcu północno-wschodniego grzbietu masywu Trzech Koron. Z trzech stron ma stromo opadające, trudno dostępne zbocza, jedynie w kierunku południowym łączy się wąską granią przez Zamkową Przełęcz z Ostrym Wierchem. Z Trzech Koron biegnie szlak na szczyt Ostrego Wierchu, a stamtąd na Zamkową Górę. Jest to szlak trudny i uchodzi za jeden z najbardziej niedostępnych szczytów w Pieninach. Północne zbocza Góry Zamkowej opadają stromo do Doliny Pienińskiego Potoku oddzielającej ją od Pieninek. W dolnej ich części znajduje się Pienińska Jaskinia o długości około 100 metrów i głębokości 18 metrów.
Na zboczach góry, nad jaskinią, rozciągają się tzw. Ogródki Kingi. Są to bujne skupiska naskalnej roślinności, wśród której występuje wiele rzadkich roślin wapieniolubnych: smagliczka Arduina, chryzantema Zawadzkiego, aster alpejski, goździk okazały oraz kokorycz żółtawa. „Ogrodki Kingi” to raj dla botaników i wszystkich miłośników górskiej roślinności.
Jak dojść na Zamkową Górę?
Przepiękną drogę na Zamkową Górę najlepiej rozpocząć od Krościenka, wejść na żółty szlak i kierować się na Toporzysko. Na Polanie Wyrąbek należy wejść na szlak niebieski. Zamkową Górę można zobaczyć także w drodze powrotnej z Trzech Koron. Przez Zamkową Górę przebiega szlak niebieski, który wiedzie na Sokolicę, Sokolą Perć i Trzy Korony. Zimą trzeba uważać na oblodzone stopnie prowadzące do Zamku. Po zwiedzeniu całości kompleksu Zamkowej Góry możemy wrócić do Sromowiec niebieskim szlakiem, w którym dojedziemy do Przełęczy Szopka, a później zejść przez Wąwóz Szopczański lub wrócić kilkaset metrów na Polanę Kosarzyska, skąd zielonym szlakiem bezpośrednio zejdziemy pod Schronisko Trzy Korony. Do Zamkowej Góry można dojść także zachodnimi zboczami od głębokiego jaru Hulińskiego Potoku ścieżką turystyczną, w której na końcowym odcinku są długie schodki (75 stopni drewnianych + 37 kamiennych) z poręczami. Schodki wyprowadzają na ruiny Zamku pod północnym szczytem Zamkowej Góry.
Historia Warowni na Zamkowej Górze
Z jednej z najwyższej położonych warowni w Polsce, dziś już niewiele pozostało. Strome urwiska Zamkowej Góry sprawiły, że w XIII wieku zbudowano zamek, który miał zapewnić Bolesławowi Wstydliwemu i jego żonie Kindze (później została świętą) schronienie przed najazdami tatarskimi. Zamek wybudowano na zlecenie św. Kingi w latach 1257-1287. Księżna Kinga była osobą pobożną. Legenda głosi, że w czasie najazdu tatarskiego w 1287 roku swoimi modlitwami sprowadziła burzę, która odpędziła najeźdźców i uratowała okolicę. Kiedy niebezpieczeństwo agresji tatarskiej zostało zażegnane, zamek został opuszczony i popadł w ruinę. Uległ całkowitemu zniszczeniu w początkach XV wieku. Obecne ruiny to fragment murów.
Drugą z atrakcji Góry Zamkowej jest Grota św. Kingi, w której w 1904 roku umieszczono naturalnej wielkości posąg świętej. W latach 1904-1949 istniała na Górze Zamkowej pustelnia. Po pożarze pustelni, władze parku nie pozwoliły jej odbudować. Według legendy, kiedy św. Kinga opuszczała Zamkową Górę, zobaczyła spustoszoną walkami krainę i chciała dać ludziom trochę nadziei. Rzuciła na ziemię garść nasion, z których wyrosło wiele przepięknych i unikatowych roślin.
Góra Zamkowa, ruiny Zamku Pienińskiego, Grota św. Kingi to atrakcje, które warto zobaczyć nie tylko ze względu na ich znaczenie historyczne. To przepiękne widoki i siedlisko rzadkich roślin górskich. Góra Zamkowa znajduje się na terenie Pienińskiego Parku Narodowego. W lecie jest to chętnie odwiedzane miejsce, więc trzeba liczyć się z tłokiem na szlaku.