Ciepły, jesienny weekend. Poznaj 4 propozycje na wycieczki po górach
Sromowce Niżne to niewielka wieś licząca ok. 1000 mieszkańców. Jest jedną z najciekawszych i najstarszych miejscowości w Pieninach. To jedna z pierwszych miejscowości w regionie, do której zaczęli przyjeżdżać turyści, już w XIX wieku. Sromowce są kolebką flisackich spływów Dunajcem, które uznaje się jako znak rozpoznawczy Pienin i jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych w Polsce. Dynamiczny rozwój miejscowości przypadł na ostatnie lata od 2006 roku. W tym czasie powstała kładka rowerowo-piesza na Dunaju oraz amfiteatr. Obecnie, Sromowce Niżne połączone są kładką na Dunajcu ze słowackim Czerwonym Klasztorem, tworzą wraz z nim, jedną dużą miejscowość turystyczną.
Hojna natura
Dla Sromowców Niżnych natura bez wątpienia była hojna. Cudowne, prześliczne położenie nad Dunajcem i u stóp Trzech Koron wrót Przełomu Pienińskiego, gwarantuje najwyższą jakość doznań estetycznych. To stąd prowadzą szlaki na Trzy Korony. Malowniczy, zachwycający szlak rozpoczyna się przy naszym Schronisku „Trzy Korony” i wiedzie dnem słynnego Wąwozu Szopczańskiego. Z Sromowców Niżnych biegną szlaki na Sokolicę oraz Górę Zamkową z grotą i ruinami zamku św. Kingi. Dzięki kładce do walorów turystycznych wsi dochodzi jeszcze możliwości pieszego lub rowerowego poznania Przełomu Dunajca oraz zwiedzania zabytkowego Czerwonego Klasztoru z XIV wieku. W ciepły, jesienny weekend warto przyjechać do Sromowców i wybrać się na ciekawą wycieczkę.
Propozycje wycieczki na Trzy Korony
Ze Sromowców Niżnych prowadzi kilka szlaków turystycznych na Trzy Korony. Pierwszy ze szlaków zaczyna się przy naszym Schronisku PTTK „Trzy Korony” i prowadzi przez przepiękny wapienny wąwóz Szopczański, aż na przełęcz Szopka. Na przełęczy należy wejść na szlak niebieski i po około 30 min marszu, turysta zdobywa jeden ze szczytu Trzech Koron – Okrąglicę (882 m n.p.m). Omawiany szlak w ciepły, jesienny weekend wygląda cudownie. Kolory jesieni są dopełnieniem bajecznego krajobrazu.
Szlak na Zamkową Górę
Miłośnicy historii wykorzystują ciepły, jesienny weekend i ruszają szlakiem na Zamkową Górę, aby zobaczyć grotę i ruiny zamku św. Kingi. Z Sromowiec Niżnych prowadzi tam szlak żółty lub zielony. Szlak żółty jest dłuższy, ale o wiele ciekawszy, ponieważ idąc nim, turysta może podziwiać wąwóz Sobczański i Trzy Korony. Szlak zielony prowadzi przez polanę Ligarki. Na następnej polanie Kosarzyska następuje połączenie szlaku zielonego ze Sromowiec ze szlakiem niebieskim prowadzącym z Trzech Koron. Z polany Kosarzyska niebieskim szlakiem dochodzi się do Góry Zamkowej (799 m n.p.m.).
Malownicza wycieczka przez pienińskie szczyty na Sokolicę
Najdłuższa i najciekawsza trasa, której przebycie gwarantuje zwiedzanie najpiękniejszych i najciekawszych miejsc Pienin, prowadzi przez wszystkie znane szczyty. Początek ma w Sromowcach Niżnych, gdzie należy wejść na żółty szlak i dojść nim do Przełęczy Szopka, stamtąd skierować się na szlak niebieski, który przechodzi przez Trzy Korony, Górę Zamkową, Bajków Gronik, Czerteź i Czertezik prowadzi na Sokolice (747 m n.p.m.). Z Sokolicy można dostać się do Szczawnicy, skorzystać z usługi przeprawy promowej przez Dunajec. To jedna z najcudowniejszych tras w polskich górach.
Rowerem do sąsiadów
Po słowackiej stronie leży Czerwony Klasztor z zabytkowym zespołem klasztornym z XIV wieku. Trasa ma 10 kilometrów, jest piękna i znakomicie nadaje się na jesienny, ciepły weekend. Szlak biegnie wśród Dunajca, jest pozbawiony większych wzniesień, więc mogą udać się na wycieczkę rowerową nawet dzieci.
Pieniny to góry pokryte lasami. Miejsce wyjątkowe, idealne na jesienny weekend. Wąwóz Homole, Wysokie Skałki, Rezerwat Białej Wody, to tylko niektóre fantastyczne miejsca na wycieczki wiosną, latem i jesienią. Szczawnica i Sromowce Niżne – to doskonałe bazy turystyczne, w których miłośnik gór znajdzie początki szlaków, wygodne noclegi, miłych ludzi, mnóstwo pamiątek i smaczne, regionalne jedzenie. Pieniny to propozycja dla osób, które lubią weekendowy, jesienny, czynny wypoczynek.