Sromowce Niżne

Piesze wycieczki są wspaniałym sposobem na spędzenie wolnego czasu, zwłaszcza w Pieninach. Wytyczone szlaki turystyczne nie są zbyt wymagające, i każdy może sobie na nich poradzić. Wyjście w góry daje okazję do podziwiania piękna krajobrazu zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Usytuowanie Schroniska tuż przy szlaku sprawia, że jest idealną bazą wypadową.


Poniżej przedstawiamy przykładowe szlaki piesze:
 

  • Na Trzy Korony szlakiem żółtym (dojście ze Schroniska Trzy Korony ok 1,45h)
    Szlak zaczyna się zaraz przy Schronisku Trzy Korony i wiedzie przez przepiękny wapienny wąwóz Szopczański, aż na przełęcz Szopka (Chwała Bogu). Na przełęczy, aby dojść do Trzech Koron, należy wejść na szlak niebieski i po około 30 min marszu wychodzi się do na jeden ze szczytów Trzech Koron - Okrąglica (982 m n.p.m), na którym znajduje się taras widokowy.

 

  • Na Trzy Korony szlakiem zielonym (dojście ze Schroniska Trzy Korony ok 1,45h)
    Szlak zaczyna się kilkadziesiąt metrów za Schroniskiem Trzy Korony - ze szlaku żółtego należy skręcić w prawo w szlak zielony. To podejście na Trzy Korony ma nieco inny charakter niż poprzednie - prowadzi niezbyt stromo pod górę, przez większość trasy idzie się cienistym lasem - polecany jest zatem szczególnie w bardzo upalne dni.

 

  • Na Górę Zamkową (dojście ze Schroniska Trzy Korony szlakiem zielonym ok 1,5h)
    Na górę Zamkową można wyjść ze Sromowiec Niżnych korzystając ze szlaku żółtego albo z zielonego. Szlak żółty oznacza co prawda trasę dłuższą, ale niewątpliwie ciekawszą. Droga prowadzi bowiem przez wąwóz Szopczański i Trzy Korony. Szlak zielony jest krótszy, prowadzi przez polanę Ligarki. Na następnej polanie zwanej Kosarzyska szlak zielony ze Sromowiec łączy się ze szlakiem niebieskim prowadzącym z Trzech Koron. Z polany Kosarzyska szlak niebieski prowadzi do Góry Zamkowej (799 m n.p.m.) Na Górze Zamkowej zbudowano niedostępny zamek, w którym w okresie najazdu Tatarów dwukrotnie szukała schronienia święta Kinga, uciekając z zagrożonego Starego Sącza. Rola zamku skończyła się po zdobyciu i zburzeniu go w 1433 roku przez husytów. Do dzisiejszych czasów pozostały z zamku nikłe resztki. Prowadzone są tam obecnie prace archeologiczne.
  • Na Sokolicę (dojście ze Schroniska Trzy Korony ok 4h-5h)
    Najdłuższa i najciekawsza trasa - przejście jej gwarantuje że zobaczy się w Pieninach to, co najważniejsze i najciekawsze. Prowadzi przez wszystkie najważniejsze szczyty. Zaczyna się w Sromowcach Niżnych szlakiem żółtym, który na przełęczy Szopka (Chwała Bogu) przechodzi w niebieski, prowadzący na Sokolicę, szczyt z charakterystyczną sosną (747 m n.p.m.) przez Trzy Korony, Górę Zamkową, Bajków Gronik, Czerteź i Czertezik. Z Sokolicy można zejść do Szczawnicy, przeprawiając się przez Dunajec za pomocą promu.

    Prom przewożący zwiedzających przez Dunajec czynny jest w okresie:

    15.04 - 30.06 w godz. 8.00 - 19.00

    01.07 - 31.08 w godz. 8.00 - 20.00

    01.09 - 30.09 w godz. 8.00 - 18.00

    01.10 - 31.10 w godz. 8.00 - 17.00

  • Do Czerwonego Klasztoru na Słowacji (dojście ze Schroniska Trzy Korony ok 0,5h)
    Zabytkowy kompleks klasztorny położony tuż nad urokliwym brzegiem Dunajca, po słowackiej stronie. Znajduje się tam warte odwiedzenia muzeum.
    Najbardziej znanym mnichem z Czerwonego Klasztoru był mnich Cyprian. W klasztorze pełnił obowiązki lekarza, cyrulika i aptekarza. W przyklasztornych ogrodach uprawiał zioła, z których sam sporządzał leki. Znany jest on pod przydomkiem Latający Mnich, według opowieści miał na własnoręcznie skonstruowanej lotni zlecieć ze szczytu Trzech Koron na dziedziniec Czerwonego Klasztoru lub, jak głosi inna legenda, przelecieć nad Morskim Okiem, gdzie został zamieniony w skalny głaz, nazywany do tej pory Mnichem.
    Do Czerwonego Klasztoru można dojść przez nowo wybudowaną kładkę na Dunajcu w Sromowcach Niżnych.

  • Do Szczawnicy przez Czerwony Klasztor (Słowacja) (przejście ze Schroniska Trzy Korony ok 3h)
    To propozycja idealna także dla miłośników wycieczek rowerowych. Ze względu na długość trasy (ok 12km) a także jej charakter (szlak biegnie wygodna szutrową drogą wzdłuż Dunajca, jest szeroki i pozbawiony większych wzniesień) rower świetnie się tam spisuje.



Pomocnym narzędziem w wyszukiwaniu szlaków oraz obliczania punktów GOT jest kalkulator szlaków.

 

 

 

Atrakcje w Pieninach

 

Podczas pobytu w Schronisku nie sposób się nudzić. Pieniny obfitują w liczne atrakcje. Z pewnością największą z nich jest spływ Dunajcem - flisacką tratwą, który odbyć można także w bardziej ekstremalny sposób, biorąc udział w raftingu, canoeingu lub hydrospeed.


Schronisko jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki górskiej. Położenie tuż przy szlaku sprawia, że jest świetną bazą wypadową w polskie Pieniny, a bliskość pieszego przejścia granicznego pozwala także na przemierzanie słowackich szlaków. Znajdują się tu też liczne górskie trasy rowerowe oraz trasy do spacerów z kijkami do Nordic Walking. Wypożyczalnia rowerów znajduje się bezpośrednio w Schronisku.


Leżący nieopodal Schroniska Zamek w Niedzicy oraz Zamek w Czorsztynie zwiedzić można podczas wycieczki rowerowej lub pieszej. Niewątpliwą atrakcją jest także Jezioro Czorsztyńskie z zaporą na Dunajcu. Okolice Schroniska są idealnym miejscem dla wędkarzy czy obserwatorów ptaków.

Także zimą nie sposób się tutaj nudzić. Niezwykłe spacery, wspólne lepienie bałwana, zjazdy na sankach, kuligi, czy po prostu napawanie się niezwykłymi krajobrazami – to tylko przykłady sposobów na spędzenie u nas wolnego czasu. W niewielkiej odległości od schroniska znajduje się również lodowiskostoki narciarskie pozwalające oddać się zimowemu szaleństwu. Po drugiej stronie rzeki zlokalizowane są również trasy przeznaczone do narciarstwa biegowego. Zachęcamy również do sprawdzenia swoich sił podczas wyprawy na rakietach śnieżnych, które wypożyczyć można bezpośrednio w schronisku. Atrakcję stanowią też znajdujące się w pobliżu baseny termalne.